ФК Паневежис

ФК Паневежис (литвански: Futbolo klubas "Panevėžys") — литвански фудбалски клуб од Паневежис. Моментално настапува во А лига на Литванија.

ФК Паневежис
FK Panevėžys
FK Panevezys.png
Целосно имеФудбалски Клуб Паневежис
Futbolo klubas "Panevėžys"
Основан2015
СтадионАукштаитијос
Паневежис, Литванија
(Капацитет: 4.000)
МенаџерАлександар Куртиjaн
ЛигаA лига
20205. место (A лига)
Домашни бои
Гостински бои
Стадионот Аукштаитијос

ИсторијаУреди

Фудбалскиот клуб Паневежис бил формално формиран во 2015 година. 2018 година стана шампион на Прва лига.

УспесиУреди

Национални успесиУреди

  • Шампион на Прва лига (1):
2018
  • Освојувач на Куп (1):
2020.[1][2]

Сезони (2015.—2020.)Уреди

Сезона Hиво Лига Место Наводи
2015. 2. Прва лига 8. [3]
2016. 2. Прва лига 5. [4]
2017. 2. Прва лига 10. [5]
2018. 2. Прва лига 1. [6]
2019. 1. А лига 5. [7]
2020. 1. А лига 5.

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди