ФК Стумбрас (литвански: Futbolo klubas "Stumbras") — литвански фудбалски клуб од Каунас.

ФК Стумбрас
FK Stumbras
FK Stumbras.png
Целосно имеФудбалски Клуб Стумбрас
Futbolo klubas "Stumbras"
Основан2015
СтадионНФА
Каунас, Литванија
(Капацитет: 1.000)
Претседателx
Менаџерx
Лигаx
xx
Домашни бои
Гостински бои

ИсторијаУреди

Фудбалскиот клуб Стумбрас бил формално формиран во 2013 година.

Во летото 2019 година, клубот престана да постои. Конечно, тие беа елиминирани од елитната поделба.[1]

УспесиУреди

Национални успесиУреди

  • Шампион на Литванија (0):
4. место: 2018
Освојувач (1): 2017.
Финалиста (1): 2018.
  • Освојувач на Супер Куп (0):
Финалиста (1): 2018.

Сезони (2013.—2019.)Уреди

Сезона Hиво Лига Место Наводи
2013. 3. Втора лига 2. [2]
2014. 2. Прва лига 1. [3]
2015. 1. А лига 7. [4]
2016. 1. А лига 5. [5]
2017. 1. А лига 7. [6]
2018. 1. А лига 4. [7]
2019. 1. А лига 8. [8]

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди