ФК Ритерјај (литвански: Futbolo klubas Riteriai) — литвански фудбалски клуб од Вилнус. Моментално настапува во А лига на Литванија.

ФК Ритерjaj
FK Riteriai
250p
Целосно имеФудбалски Клуб Ритерjaj
Futbolo klubas "Riteriai"
Основан2005
СтадионЛФФ
Вилнус, Литванија
(Капацитет: 5.067[1])
ПретседателJaнас Невоjна
ЛигаA лига
20206. место
Домашни бои
Гостински бои
Стадионот ЛФФ

ИсторијаУреди

Фудбалскиот Клуб Ритерjaj бил формално формиран во 2005 година. Основан во Тракај, под името ФК Тракај.

Во 2019 бил преименуван и станал ФК Ритерjaj (Витези).[2]

УспесиУреди

Национални успесиУреди

  • Шампион на Литванија (0):
2. место: 2015, 2016.
3. место: 2017, 2018, 2019.
Финалиста (1): 2016.
  • Супер Куп (0):
Финалиста (2): 2016, 2017.

Сезони (2010.—2019.)Уреди

Сезона Hиво Лига Место Наводи
2010. 3. Втора лига 4. [3]
2011. 2. Прва лига 4. [4]
2012. 2. Прва лига 4. [5]
2013. 2. Прва лига 3. [6]
2014. 1. А лига 4. [7]
2015. 1. А лига 2. [8]
2016. 1. А лига 2. [9]
2017. 1. А лига 3. [10]
2018. 1. А лига 3. [11]
2019. 1. А лига 3. [12]
2020. 1. А лига 6.

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди