ФК Утенис (литвански: Futbolo klubas "Utenos Utenis") — литвански фудбалски клуб од Утена. Моментално настапува во Втора фудбалска лига на Литванија.

ФК Утенис
FK Utenis
FK Utena.png
Целосно имеФудбалски Клуб Утенис
Futbolo klubas "Utenos Utenis"
Основан1933 SA Utenis
2014 VŠį FK Utenos Utenis
СтадионЦентрален стадион
Утена, Литванија
(Капацитет: 3.000)
ЛигаВтора фудбалска лига
202114. место
Домашни бои
Гостински бои

ИсторијаУреди

Утенис бил формално формиран во 2014 година. Оригиналниот клуб постоел од 1933 година.

УспесиУреди

Национални успесиУреди

  • Шампион на А лига (0):
5. место (1): 2017

Сезони (2014 — 2021)Уреди

Сезона Hиво Лига Место Наводи
2014 2. Прва лига 3. [1]
2015 1. А лига 6. [2]
2016 1. А лига 7. [3]
2017 1. А лига 5. [4]
2018 2. Прва лига 8. [5]
2019 3. Втора лига 11. [6]
2020 3. Втора лига 12.
2021 3. Втора лига 14.

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди