ФК Атлантас (литвански: Futbolo klubas "Atlantas") — литвански фудбалски клуб од Клајпеда. Моментално настапува во А лига на Литванија.

ФК Атлантас
FK Atlantas
Целосно имеФудбалски Клуб Атлантас
Futbolo klubas "Atlantasas"
Основан1962 (1996)
СтадионКлајпеда централен
Клајпеда, Литванија
(Капацитет: 4.000)
Претседателx
Менаџерx
Лигаx
xx
Домашни бои
Гостински бои

Историја уреди

Фудбалскиот клуб Атлантас бил формално формиран во 1996 година.

Успеси уреди

Национални успеси уреди

  • Шампион на Литванија (0):
2. место: 2001, 2002, 2013.
Освојувач (2): 2001, 2003.
Финалиста (1): 2004.
  • Освојувач на Супер Куп (0):

Сезони (2004.—2020.) уреди

Сезона Hиво Лига Место Наводи
2004. 1. А лига 3. [1]
2005. 1. А лига 7. [2]
2006. 1. А лига 6. [3]
2007. 1. А лига 6. [4]
2008. 1. А лига 6. [5]
2009. 3. Втора лига 1. [6]
2010. 2. Прва лига 7. [7]
2011. 1. А лига 11. [8]
2012. 1. А лига 8. [9]
2013. 1. А лига 2. [10]
2014. 1. А лига 3. [11]
2015. 1. А лига 3. [12]
2016. 1. А лига 4. [13]
2017. 1. А лига 4. [14]
2018. 1. А лига 6. [15]
2019. 1. А лига 6. [16]
2020. 3. Втора лига 4.

Грб и клупски бои уреди

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Традиционална
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Традиционална
 
 
 
фinco
 
 
 
 
 
Гостински
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2015 Гостински
 
 
 
 
 
 
 
 
2017 Домашни
 
 
 
 
 
 
 
 
2017 Гостински
 
 
 
 
 
 
 
2018 Домашни (голман)

Наводи уреди

Надворешни врски уреди