ФК Хегелманн

ФК Хегелманн (литвански: Futbolo klubas "Hegelmann") — литвански фудбалски клуб од Каунас. Моментално настапува во А лига на Литванија.

ФК Хегелманн
FC Hegelmann
Податотека:FC Hegelmann.png
Целосно имеФудбалски Клуб Хегелманн
"Hegelmann" futbolo klubas
Основан2009
Стадион? стадион
Каунас, Литванија
(Капацитет: 500)
ПретседателДајнюс Шумаускас
МенаџерАндрюс Скерла
ЛигаA лига
20215. место (A лига)
Домашни бои
Гостински бои

ИсторијаУреди

Фудбалскиот клуб Хегелманн бил формално формиран во 2009 година.

УспесиУреди

Национални успесиУреди

  • Шампион на Прва лига (0):

Сезони (2014. —)Уреди

Сезона Hиво Лига Место Наводи
2016 2 I лига 10 [1]
2017 3. II ліга (Юг) 6.
2018 3. II ліга (Юг) 1.
2019 2 I лига 7 [2]
2020 2 I лига 2 [3]
2021 1. A лига 5. [4]
2022 1. A лига . [5]

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди