Квалификации за европското првенство во фудбал 2012 - група Е

Резултати на натпреварите од квалификациската групата Е на Европското првенство во фудбал 2012 година.

ТабелаУреди

Легенда
Победник во групата кој оди директно на завршницата
Екипи кои се квалификувале за бараж натпревари
Тим
оди. П Н По. ДГ ПГ ГР пое
  Холандија 10 9 0 1 37 8 +29 27
  Шведска 10 8 0 2 31 11 +20 24
  Унгарија 10 6 1 3 22 14 +8 19
  Финска 10 3 1 6 16 16 0 10
  Молдавија 10 3 0 7 12 16 −4 9
  Сан Марино 10 0 0 10 0 53 −53 0
             
Финска   1–2 4–1 0–2 8–0 1–2
Унгарија   0–0 2–1 0–4 8–0 2–1
Молдавија   2–0 0–2 0–1 4–0 1–4
Холандија   2–1 5–3 1–0 11–0 4–1
Сан Марино   0–1 0–3 0–2 0–5 0–5
Шведска   5–0 2–0 2–1 3–2 6–0


РезултатиУреди

3 септември 2010
19:30 UTC+3
Молдавија   2 – 0   Финска Стадион Зимбру, Кишинев
Гледачи: 10.500
Судија: Роберт Малек (Полска)
Суворов   69'
Дорос   74'
Извештај
3 септември 2010
20:00 UTC+2
Шведска   2 – 0   Унгарија Стадион Расунда, Солна
Гледачи: 32.304
Судија: Мартин Аткинсон (Англија)
Вернблум   51'73' Извештај
3 септември 2010
20:45 UTC+2
Сан Марино   0 – 5   Холандија Олимписки стадион, Серавале
Гледачи: 4.127
Судија: Симон Ли Иванс (Велс)
Извештај Кајт   16' (пен..)
Хунтелар   38'48'66'
Нистелрој   89'

7 септември 2010
20:00 UTC+2
Шведска   6 – 0   Сан Марино Стадион Сведбанк, Малме
Гледачи: 21.083
Судија: Давид МекКоен (Ирска)
Ибрахимовиќ   7'77'
Д. Симончини   12' (а.г.)
А. Симончини   26' (а.г.)
Гранквист   51'
Берг   90+3'
Извештај
7 септември 2010
20:30 UTC+2
Унгарија   2 – 1   Молдавија Стадион Суса Ференц, Будимпешта
Гледачи: 9.209
Судија: Либор Коваржик (Чешка)
Рудолф   50'
Коман   66'
Извештај Суворов   79'
7 септември 2010
20:30 UTC+2
Холандија   2 – 1   Финска Стадион Феенорд, Ротердам
Гледачи: 27.500
Судија: Алексеј Николаев (Русија)
Хунтелар   7'16' (пен..) Извештај Форсе   18'

8 октомври 2010
19:00 UTC+2
Унгарија   8 – 0   Сан Марино Стадион Пушкаш Ференц, Будимпешта
Гледачи: 11.000
Судија: Ханес Касик (Естонија)
Рудолф   11'25'
Салај   18'27'48'
Коман   60'
Џуџак   89'
Гера   90+4' (пен..)
Извештај
8 октомври 2010
21:30 UTC+3
Молдавија   0 – 1   Холандија Стадион Зимбру, Кишинев
Гледачи: 10.500
Судија: Флоријан Мејер (Германија)
Извештај Хунтелар   37'

12 октомври 2010
18:30 UTC+3
Финска   1 – 2   Унгарија Олимписки Стадион Хелсинки, Хелсинки
Гледачи: 18.532
Судија: Алан Кели (Република Ирска)
Форсел   88' Извештај Шалаи   50'
Џуџак   90+4'
12 октомври 2010
20:30 UTC+2
Холандија   4 – 1   Шведска Амстердам АренА, Амстердам
Гледачи: 50.000
Судија: Стефане Ланој (Франција)
Хунтелар   4'55'
Афелај   37'59'
Извештај Гранквист   69'
12 октомври 2010
20:30 UTC+2
Сан Марино   0 – 2   Молдавија Олимписки стадион, Серавале
Гледачи: 600
Судија: Марк Кортни (Северна Ирска)
Извештај Јосан   20'
Дорош   86' (pen.)

17 ноември 2010
18:30 UTC+2
Финска   8 – 0   Сан Марино Олимписки Стадион Хелсинки, Хелсинки
Гледачи: 8.192
Судија: Радек Матејек (Чешка Република)
Вајринен   39'
Хамалаинен   49'67'
Форсел   51'59'78'
Литманен   71' (pen.)
Порокара   73'
Извештај

25 март 2011
20:30 UTC+1
Унгарија   0 – 4   Холандија Стадион Пушкаш Ференц, Будимпешта
Гледачи: 25.000
Судија: Карлос Веласко Карбаљо (Шпанија)
Извештај ван дер Варт   8'
Афелај   45'
Кајт   54'
ван Перси   62'

29 March 2011
19:00 UTC+2
Шведска   2 – 1   Молдавија Стадион Расунда, Солна
Гледачи: 25.544
Судија: Кнут Кирхер (Германија)
Лустиг   30'
Ларсон   82'
Извештај Суворов   90+2'
29 март 2011
20:30 UTC+2
Холандија   5 – 3   Унгарија Амстердам АренА, Амстердам
Гледачи: 51.775
Судија: Свеин Одвар Моен (Норвешка)
ван Перси   13'
Снајдер   61'
ван Нистелрој   73'
Кајт   78'81'
Извештај Рудолф   46'
Гера   50'75'

3 јуни 2011
20:30 UTC+2
Сан Марино   0 – 1   Финска Олимписки стадион, Серавале
Гледачи: 1.218
Судија: Андрејс Сипаило (Латвија)
Извештај Форсел   41'
3 јуни 2011
21:30 UTC+3
Молдавија   1 – 4   Шведска Стадион Зимбру, Кишинев
Гледачи: 12.000
Судија: Анндре Маринер (Англија)
Бугаиов   61' Извештај Тоивонен   11'
Елмандер   30'58'
Герндт   88'

7 јуни 2011
20:00 UTC+2
Шведска   5 – 0   Финска Стадион Расунда, Солна
Гледачи: 32.128
Судија: Ентони Гатиер (Франција)
Калстром   12'
Ибрахимовиќ   31'35'53'
Бајрами   84'
Извештај
7 јуни 2011
20:30 UTC+2
Сан Марино   0 – 3   Унгарија Олимписки стадион, Серавале
Гледачи: 1.915
Судија: Павле Радовановиќ (Црна Гора)
Извештај Липтак   40'
Шабиц   49'
Коман   83'

2 септември 2011
19:45 UTC+2
Унгарија   2 – 1   Шведска Стадион Ференц Пушкаш, Будимпешта
Гледачи: 25.000
Судија: Дамир Скомина (Словенија)
Шабиц   44'
Рудолф   90'
Извештај Вилхелмсон   60'
2 септември 2011
18:30 UTC+3
Финска   4 – 1   Молдавија Олимписки Стадион Хелсинки, Хелсинки
Гледачи: 9.056
Судија: Анастасиос Какос (Грција)
Хамалаинен   11'43'
Форсел   52' (пен..)
Армаш   71' (а.г.)
Извештај Алексев   85'
2 септември 2011
20:30 UTC+2
Холандија   11 – 0   Сан Марино Филипс Стадион, Ајндховен
Гледачи: 35.000
Судија: Лиран Лиани (Изреал)
ван Перси   7'65'67'79'
Снајдер   12'87'
Хеитинга   17'
Кајт   49'
Хунтелар   56'77'
Вијналдум   89'
Извештај

6 септември 2011
20:00 UTC+3
Финска   0 – 2   Холандија Олимписки Стадион Хелсинки, Хелсинки
Гледачи: 21.580
Судија: Мануел Графе (Германија)
Извештај Стротман   29'
Л. де Јонг   90+3'
6 септември 2011
20:30 UTC+2
Сан Марино   0 – 5   Шведска Стадион Олимпико, Серавале
Гледачи: 2.946
Судија: Стивен МекЛин (Шкотска)
Извештај Калстром   64'
Вилхелмсон   70'90+3'
М. Олсон   81'
Хисен   89'
6 септември 2011
20:45 UTC+3
Молдавија   0 – 2   Унгарија Стадион Зимбру, Кишинев
Гледачи: 10.500
Судија: Иван Бебек (Хрватска)
Извештај Ванчак   7'
Рудолф   83'

7 октомври 2011
19:15 UTC+3
Финска   1 – 2   Шведска Олимписки Стадион Хелсинки, Хелсинки
Гледачи: 23.257[1]
Судија: Марк Клатенбург (Англија)
Тоивио   73' Извештај С. Ларсон   8'
М. Олсон   52'
7 октомври 2011
20:30 UTC+2
Холандија   1 – 0   Молдавија Де Куип, Ротердам
Гледачи: 47.226[2]
Судија: Матеј Југ (Словенија)
Хунтелар   40' Извештај

11 октомври 2011
21:00 UTC+3
Молдавија   4 – 0   Сан Марино Стадион Зимбру, Кишинев
Гледачи: 6.534[3]
Судија: Петур Реинарт (Фарски Острови)
Змеу   30'
Бакиочи   61' (а.г.)
Суворов   66'
Андроник   87'
Извештај
11 октомври 2011
20:00 UTC+2
Унгарија   0 – 0   Финска Стадион Пушкаш Ференц, Будимпешта
Гледачи: 25.169[4]
Судија: Алберто Ундијано Маљенко (Шпанија)
Извештај
11 октомври 2011
20:15 UTC+2
Шведска   3 – 2   Холандија Стадион Расунда, Солна
Гледачи: 33.066[5]
Судија: Чунејт Чакир (Турција)
Калстром   14'
С. Ларсон   52' (пен..)
Тоивонен   53'
Извештај Хунтелар   23'
Кајт   50'

НаводиУреди