Камка Тоциновски

македонска глумица

Камка Тоциновски (Скопје, 27 јуни 1979) — театарска, филмска и телевизиска глумица.

Камка Тоциновски
Родена 27 јуни 1979
Скопје
Националност Македонка
Позната по улогата во:
Панкот не е мртов
Врба
Деца на сонцето
Занимање глумица

Биографија уреди

Камка Тоциновски дипломирала на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, на Факултетот за драмски уметности, Скопје, на отсекот за глумечка игра во 2001 година. Со театарот одблиску се запознава во средношколските денови во гимназијата “Орце Николов “ преку аматерската претстава “Кралот Иби” на Алфред Жари во која ја толкува улогата на Мама Иби. Во 2000 година дебатира на сцената на „Јордан Хаџи Константинов–Џинот“ – Велес со претставата “Елешник “ во режија на Димитар Станковски како и на сцената на МНТ – Скопје со “Будење на пролетта “ во режија на Златко Славенски. Добитник е на наградите “Трајко Чоревски” и “Војдан Чернодрински” за најдобра глумица на фестивалот Војдан Чернодрински во Прилеп, како и наградата “Вељко Маричич” на меѓународниот фестивал во Ријека, Хрватска. Во 2013 година станува член при драмата на Македонскиот народен театар.

Во потесниот круг на фамилијата на Камка Тоциновски има значајни имиња од филмската уметност, од НОБ на Р Македонија како и од Илинденското востание. Нејзината тетка Марија Тоциновски ѝ е позната на јавноста по филмовите на Жика Митровиќ - “Мис Стон”, “Капетан Леши “ и “Сигнали над градот “. Нејзината баба е спомената во книгата "Жените на Македонија во НОВ", а дедо ѝ Милан Тоцинов е носител на илинденска споменица.

Филмографија уреди

Година Филм Улога
2000 1/4 ТВ-филм
2002 Наше маало ТВ-серија Девојка
2003 Волци ТВ-филм Азита
2004 Големата вода ТВ-филм
2005 Порака ТВ-филм
2006 Превртено ТВ-филм Мајката
2010 Вистинската приказна за Хансел и Гретел ТВ-филм
2011 Панкот не е мртов ТВ-филм Нина
2012 Скопје Ремикс ТВ-филм
2012 Брат на еден ден ТВ-филм
2012 Одморалиште ТВ-филм
2013 Ин Апсента ТВ-филм
2013 Изгубени Германци ТВ-филм Марија
2014 Деца на сонцето ТВ-филм Жирафа
2014 До балчак ТВ-филм Дара
2016 Три дена во септември ТВ-филм Марика
2017 Паднати ангели ТВ-филм
2018 Слаткиот терор на меморијата ТВ-филм
2018 Беса ТВ-филм Ана
2019 Врба ТВ-филм Катерина
2020 Хомо ТВ-филм Кети
2020 Дајте музика ТВ-серија Мајката на Иван
2020 Паднати Ангели ТВ-филм
2021-2022 Беса ТВ-серија
2022 Нема да бидеш сам ТВ-филм Јоана
2022 Преекспонирано ТВ-филм
2022 Кајмак ТВ-филм Ева
2023 М ТВ-филм Ана
2023 Тин Камп ТВ-серија Мајката на Јана

Театар уреди

Театарски претстави во кои глуми Камка Тоциновски:

 • 2000 „Будење на пролетта" Златко Славенски
 • 2000„Тест" - Наташа Поплавска
 • 2000„Случајот Данил Хармс " Владимир Милчин
 • 2000„Елешник" - Димитар Станковски
 • 2001„Аудиција" - Владимир Милчин
 • 2001„Биле баксуз" Билјана Драгичевич
 • 2002 "Екстази" Кристијан Ристевски
 • 2002 "Синдром Чернодрински" Дејан Дамјановски
 • 2003 "Колку пати ќе умираме?" Владимир Милчин
 • 2004 "Балада за големиот костур “ Владимир Милчин
 • 2004"Другата страна" Слободан Унковски
 • 2005 "Сцени од животот" Филип Ле Моин
 • 2005 "Поручникот од Инишмор" Зоја Бузалковска
 • 2005 "Поблиску" Слободан Унковски
 • 2006 "Ревизор" Владимир Милчин
 • 2007 "Чикашки перверзии” Нела Вотошевич
 • 2008"Мара Сад" Васил Христов
 • 2008"Дундо Марое" Драгана Милошески
 • 2008"Вејка на ветрот" Нела Витошевич
 • 2009"Лет во три глави" Никола Ристов
 • 2011"Норвешка денес" Оливер Мицевски
 • 2012“Вејка на ветрот” Јани Бојаџи
 • 2014“Подемот и падот на кабарето” Владимир Милчин
 • 2014 “Електра” Андри Жолда
 • 2015 “Станица Љубов” Синиша Ефтимов
 • 2016 “Аладин Бојан Трифуновски
 • 2017 “Ничија земја “ Александар Морфов
 • 2018 “Без галама “режија Тони Михајловски
 • 2019 ” Бесачи” – Алис, режија Јавор Грдев[1]

Наводи уреди

 1. „Интервју за претставата“. Архивирано од изворникот на 2019-09-26. Посетено на 2019-11-14.

Надворешни врски уреди