Панкот не е мртов (филм)

Панкот не е мртов — македонски игран филм по сценарио и режија на Владимир Блажевски. Премиерата била одржана во 2011 година.

„Панкот не е мртов“
РежисерВладимир Блажевски [1]
ПродуцентДарко Попов
СценаристВладимир Блажевски
Главни улогиЈордан Симонов
Камка Тоциновски
Тони Михајловски
Џевдет Јашари
Кирил Поп Христов
Жанркомедија, драма
МузикаАлександар Пејовски[1]
КинематографијаДимо Попов
ДистрибутерPunk Film Production
Премиера15 април 2011
Времетраење104 мин.
ЗемјаМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

Содржина уреди

Мирса (го игра Симонов) е остарен панкер кој се бори за секојдневниот живот во Скопје. Во раните 1990-ти се распаднала неговата рок-група, која тогаш имала култен статус. Еден ден, Мирса добива понуда, заедно со неговата стара група, да свири на една прослава во Дебар. Тој се согласува и тргнува во потрага по останатите членови на групата, а во тоа му помага неговата поранешна девојка.[2]

Улоги уреди

Награди уреди

  • 2011:Најдобра машка улога/ Јордан Симонов - Меѓународен Филмски фестивал Црна Гора
  • 2011:Специјална награда на жирито - Меѓународен Филмски Фестивал Прифест
  • 2011:Награда за интеркултурен дијалог-Котбус,Германија[3]
  • 2011:Најдобар филм во програмата Исток-Запад - Карлови Вари,Чешка[4]
  • 2012:Најдобро сценарио - Филмски фестивал на добротворни цели, Монако
  • 2012:Награда од публика - Меѓународен Филмски Фестивал Софија, Бугарија

Наводи уреди

Надворешни врски уреди