Бодо Илгнер (гермснки изговор: [ˈboːdoː ˈʔɪlɡnɐ]; роден на 7 април 1967 година) — пензиониран германски фудбалер, кој настапувал како голман.

Бодо Илгнер
Илгнер во 2012
Лични податоци
Полно име Бодо Илгнер
Роден во Кобленц, Западна Германија
Висина 1.91 м (6 ст 3 ин)
Позиција Голман
Младинска кариера
1973–1983 1. ФК Хардберг
1983–1986 Келн
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1986–1996 Келн 326 (0)
1996–2001 Реал Мадрид 91 (0)
Вкупно 417 (0)
Репрезентација
1985–1987 Западна Германија 21 7 (0)
1987–1994 Западна Германија 54 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Во текот на својата кариера тој играл за Келн и Реал Мадрид, и и помогнал на Западна Германија на Светското првенство 1990 година во Италија, каде што тој станал првиот голман кој успеал да ја сочува мрежата во чиста состојба во финалето.

Клупска кариера уреди