Чарлс III

крал на Обединетото Кралство

Чарлс III (англиски: Charles III, роден Charles Philip Arthur George) — крал на Обединетото Кралство. Тој е најстариот син на Елизабета II и принцот Филип.

Чарлс III
Раководител на Комонвелтот
Чарлс III, тогашен принц од Велс, во 2021
Крал на Комонвелтот
На престолод 8 септември 2022
Крунисување6 Мај 2023
ПретходникЕлизабета II
ПрестолонаследникВилијам, Принц од Велс
ПремиериЛиз Трас
Риши Сунак
Кир Стармер
Роден(а)14 ноември 1948(1948-11-14)(75 г.)
Бакингемска палата, Вестминстер, Обединето Кралство
СопружникДијана (в. 1981–96)
Камила (в. 2005)
Деца
Полно име
Чарлс Филип Артур Џорџ
ДинастијаДинастија Виндзор
Гликсбурговци
ДинастијаВиндзор
ТаткоФилип
МајкаЕлизабета II
ВероисповедЦрква на Англија и Црква на Шкотска

Чарлс е роден во Бакингемската палата за време на владеењето на неговиот дедо по мајка, кралот Џорџ VI, и стана наследник кога неговата мајка, кралицата Елизабета II, пристапи на тронот во 1952 година. Во 1969 година. По завршувањето на диплома по историја на Универзитетот во Кембриџ, Чарлс служел во Кралските воздухопловни сили и Кралската морнарица од 1971 до 1976 година. Во 1981 година, тој се оженил со Лејди Дијана Спенсер. Тие имаа два сина, Вилијам и Хари. Чарлс и Дијана се разведоа во 1996 година, откако секој од нив се вклучи во добро објавени вонбрачни афери. Дијана починала како последица на повредите здобиени во сообраќајна несреќа следната година. Во 2005 година, Чарлс се ожени со својата долгогодишна партнерка Камила Паркер Боулс.

Како очигледен наследник, Чарлс преземал службени должности и ангажмани во име на неговата мајка. Тој го основа принцот Траст во 1976 година, ја спонзорираше добротворната организација на Принцот и стана покровител или претседател на повеќе од 800 други добротворни организации и организации. Тој се залагаше за конзервација на историските градби и важноста на архитектурата во општеството. Во таа насока, тој го создаде експерименталниот нов град Паундбери. Како екологист, Чарлс го поддржа органското земјоделство и активностите за спречување на климатските промени за време на неговото време како управител на имотите на Војводството Корнвол, заработувајќи му награди и признанија, како и критики; тој е и истакнат критичар на усвојувањето на генетски модифицирана храна, додека неговата поддршка за алтернативната медицина е критикувана. Тој е автор или коавтор на 17 книги.

Чарлс стана крал по смртта на неговата мајка во 2022 година. На 73-годишна возраст, тој беше најстариот човек што стапил на британскиот престол, откако беше наследник со најдолг стаж и принц од Велс во британската историја. Значајните настани во неговото владеење го вклучија неговото крунисување во 2023 година и неговата дијагноза на рак следната година, од кои втората привремено ги прекина планираните јавни ангажмани.

Животопис

уреди

Чарлс е роден во 21:14 часот (GMT) на 14 ноември 1948 година, за време на владеењето на неговиот дедо по мајка, кралот Џорџ VI, како прво дете на принцезата Елизабета, војвотката од Единбург (подоцна кралицата Елизабета II) и Филип, војводата од Единбург. Тој беше породен со царски рез во Бакингемската палата. Неговите родители имаа уште три деца, Ана (родена 1950 година), Ендру (роден 1960 година) и Едвард (роден 1964 година). Тој беше крстен Чарлс Филип Артур Џорџ на 15 декември 1948 година во Музичката соба на Бакингемската палата од надбискупот од Кентербери, Џефри Фишер.

Џорџ VI умрел на 6 февруари 1952 година и мајката на Чарлс стапила на престолот како Елизабета II; Чарлс веднаш стана наследник. Според повелбата на Едвард III во 1337 година, и како најстар син на монархот, тој автоматски ги презел традиционалните титули на војводата од Корнвол и, во шкотскиот врсник, титулите Војводата од Ротези, Ерл од Керик, Барон од Ренфрју, Господар на Острови и принцот и голем стјуард на Шкотска. Следната година, Чарлс присуствуваше на крунисувањето на неговата мајка во Вестминстерска опатија.

Кога Чарлс наполни пет години, гувернанта позната како Кетрин Пиблс, беше назначена да го надгледува неговото образование во Бакингемската палата. Потоа започнал со часови во училиштето Хил Хаус во западен Лондон во ноември 1956 година. Чарлс бил првиот наследник кој посетувал училиште, наместо да се школувал од приватен учител. Тој не доби повластен третман од основачот и директорот на училиштето, Стјуарт Тауненд, кој ја советуваше кралицата Чарлс да тренира фудбал, бидејќи момчињата никогаш не беа почитувани кон никого на фудбалскиот терен. Чарлс потоа посетувал две од поранешните училишта на неговиот татко: Чим училиште во Хемпшир, од 1958 година, проследено со Гордонстоун, на северо-источниот дел на Шкотска, започнувајќи со настава таму во април 1962 година. Подоцна станал покровител на Гордонстоун во мај 2024 година.

Младиот принц Чарлс со неговата мајка, Елизабета II; неговиот татко, принцот Филип, војвода од Единбург; и неговата сестра, принцезата Ана

Со неговите родители и сестрата Ана, октомври 1957 година

Во неговата овластена биографија од 1994 година од Џонатан Димблби, родителите на Чарлс беа опишани како физички и емоционално оддалечени, а Филип беше обвинет за неговото непочитување на чувствителната природа на Чарлс, вклучувајќи го и принудувањето да присуствува на Гордонстоун, каде што беше малтретиран. Иако Чарлс, наводно, го опишал Гордонстоун, познат по својата особено ригорозна наставна програма, како „Колдиц во килти“, тој подоцна го пофалил училиштето, велејќи дека тоа го научило „многу за мене и за моите сопствени способности и попречености“. Тој во интервју во 1975 година рече дека му е „драго“ што присуствувал на Гордонстоун и дека „цврстината на местото“ е „многу претерано“. Во 1966 година Чарлс помина два мандати во кампусот Тимбертоп на Гилонг ​​Грамар школа во Викторија, Австралија, за кое време ја посети Папуа Нова Гвинеја на училишно патување со неговиот учител по историја, Мајкл Колинс Перс. Во 1973 година Чарлс го опиша своето време во Тимбертоп како најпријатниот дел од целото негово образование. По неговото враќање во Гордонстоун, тој го имитираше својот татко со тоа што стана главно момче, и замина во 1967 година со шест GCE О-нивоа и две А-нивоа во историјата и францускиот јазик, во одделението Б и Ц соодветно. За неговото образование, Чарлс подоцна забележал: „Не уживав во училиштето онолку колку што би можел да уживам; но, тоа беше само затоа што сум посреќен дома од каде било на друго место“.

Чарлс ја прекрши кралската традиција кога продолжи директно на универзитет по неговото А-ниво, наместо да се приклучи на британските вооружени сили. Во октомври 1967 година, тој беше примен на факултетот Тринити, Кембриџ, каде студираше археологија и антропологија за првиот дел од Трипос. а потоа се префрли на историја за вториот дел. Во текот на својата втора година, тој присуствуваше на Универзитетскиот колеџ во Велс во Абериствит, проучувајќи ја велшката историја и велшкиот јазик еден мандат. Чарлс стана првиот британски наследник кој стекнал универзитетска диплома, дипломирајќи во јуни 1970 година на Универзитетот во Кембриџ со диплома за уметности (БА) 2:2. Следејќи ја стандардната практика, во август 1975 година, неговиот диплома за уметности беше унапреден во диплома за магистер по уметност (MA Cantab).

Владеење

уреди

Чарлс пристапи на британскиот трон по смртта на неговата мајка на 8 септември 2022 година. Тој беше британскиот наследник со најдолг стаж, откако го надмина рекордот на Едвард VII од 59 години на 20 април 2011 година. Чарлс беше најстариот човек кој го наследил британскиот трон. на возраст од 73. Претходниот рекордер Вилијам IV, имал 64 години кога станал крал во 1830 година.

Чарлс го одржа својот прв говор пред нацијата во 18 часот на 9 септември, во кој и оддаде почит на својата мајка и го објави назначувањето на неговиот постар син, Вилијам, за принц од Велс. Следниот ден, Советот за пристапување јавно го прогласи Чарлс за крал, а церемонијата за прв пат беше емитувана на телевизија. Меѓу присутните беа и кралицата Камила, принцот Вилијам и британската премиерка Лиз Трас, заедно со нејзините шест живи претходници. Прогласот беше прочитан и од локалните власти низ Обединетото Кралство. Другите кралства потпишаа и читаа свои прогласи, како и Шкотска, Велс, Северна Ирска, Британските прекуокеански територии, Краун Депенденси, канадски провинции и австралиски држави.

Крунисувањето на Чарлс и Камила се одржа во Вестминстерска опатија на 6 мај 2023 година. Плановите беа направени многу години, под кодното име Операција Златна орба. Извештаите пред неговото пристапување сугерираа дека крунисувањето на Чарлс ќе биде поедноставно од она на неговата мајка во 1953 година, при што се очекува церемонијата да биде „пократка, помала, поевтина и порепрезентативна на различни вери и групи во заедницата – што е во согласност со желбата на кралот да се одрази етничката разновидност на модерна Британија“. Сепак, крунисувањето беше обред на црквата на Англија, вклучувајќи ја заклетвата за крунисување, помазанието, предавањето на топчето и устоличувањето. Катедралата на Гилс.

Чарлс и Камила остварија три државни посети и примија три. Во ноември 2022 година, тие беа домаќини на јужноафриканскиот претседател, Кирил Рамафоса, за време на првата официјална државна посета на Велика Британија за време на владеењето на Чарлс. Во март следната година, кралот и кралицата тргнаа во државна посета на Германија; Чарлс стана првиот британски монарх кој се обрати пред Бундестагот. Слично на тоа, во септември, тој стана првиот британски монарх кој одржа говор од комората на францускиот Сенат за време на неговата државна посета на земјата. Следниот месец, кралот ја посети Кенија каде што се соочи со притисок да се извини за британските колонијални акции. Во говорот на државниот банкет, тој ги призна „одвратните и неоправдани акти на насилство“, но формално не се извини.

Во мај 2024 година, британскиот премиер Риши Сунак побара од кралот да распише општи избори; последователно, кралските ангажмани кои можеа да го одвлечат вниманието од изборната кампања беа одложени. Во јуни 2024 година, Чарлс и Камила отпатуваа во Нормандија за да присуствуваат на комеморацијата на 80-годишнината од Денот Д. Истиот месец, тој го прими императорот Нарухито од Јапонија за време на државната посета на последниот на Обединетото Кралство, првично планирана да се одржи во 2020 година, но беше одложена од пандемијата COVID-19. На 5 јули 2024 година, по убедливата изборна победа на Лабуристичката партија еден ден претходно, Чарлс го назначи Кир Стармер за прв лабуристички премиер во неговото владеење и го покани да ја формира новата влада.[1][2][3][4][5][6][7][8][9][10][11]

Наводи

уреди
 1. info@fakulteti.mk, Fakulteti mk-. „Која е вистинската моќ на кралот Чарлс III?“. fakulteti.mk. Посетено на 2024-07-09.
 2. „Чарлс Трети официјално прогласен за британски крал“. time.mk. Посетено на 2024-07-09.
 3. Zorba, Vladimir (2022-09-09). „Кралот Чарлс III ќе биде крунисан за една година“. Локално. Посетено на 2024-07-09.
 4. „Насилна смрт, љубовници и бизарни приказни за потеклото на кралското семејство: Принцот од Велс станува Крал Чарлс Трети“. А1он (англиски). 2022-09-09. Посетено на 2024-07-09.
 5. „Што ќе се случува сега кога Чарлс е крал? | Off“. off.net.mk. Посетено на 2024-07-09.
 6. Ивановски, Никола (2022-09-10). „Чарлс Трети официјално станува крал на Британија (ВИДЕО)“. Кумановски Муабети (англиски). Посетено на 2024-07-09.
 7. „КРАЛОТ ЧАРЛС III Е НОВИОТ МОНАРХ“. Australian Macedonian Weekly & Today (англиски). 2022-09-20. Посетено на 2024-07-09.
 8. Popovski, Nikola (2023-05-06). „Биографија на кралот Чарлс III: Најстариот монарх кој го презел тронот“. Локално. Посетено на 2024-07-09.
 9. „КОДНОТО ИМЕ ЗА СМРТТА НА КРАЛОТ ЧАРЛС III Е ОПЕРАЦИЈА МЕНАИ МОСТ: Британците веднаш почнаа да го планираат погребот на новиот владтел“. Фактор Портал. Посетено на 2024-07-09.
 10. Андоновиќ, Дејан (2024-07-05). „Кралот Чарлс му го довери на Кир Стармер мандатот за формирање влада“. Слободен печат. Посетено на 2024-07-09.
 11. Group, Clip Media. „Кралот Чарлс му го довери на Кир Стармер мандатот за формирање влада: Новиот премиер ѝ се обрати на нацијата“. Фокус. Посетено на 2024-07-09.