Долени (Костурско)


Долени (Костурско)
Ζευγοστάσιο
Местоположба
Долени (Костурско) на карта
Податоци
Округ: Костур
Население: 26 (2001)
Надм. вис.: 849 м
Геог. положба: 40° 22' 59" СГШ
21° 10' 0" ИГД
Пошт. бр.:
Повик. бр.:

Долени (на грчки : Ζευγοστάσιο, Зевгостасио) е село во Егејска Македонија, Република Грција, Општина Хрупишча (Орестида), Костурско.

Географиja и местоположбаУреди

ИсториjaУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди