Видолушта

село во Населичко, Егјеска Македонија

Видолушта или Видолуш, Видулуш (наречено и Виделушта или Виделуш; грчки: Δαμασκηνιά, Дамаскинија, до 1927 г. Βιντελούστι, Виделусти,[2] Βεδυλούστι, Ведилусти[3] — село Населичко, во Егејска Македонија, Република Грција.

Видолушта
Δαμασκηνιά
Поглед на селото
Поглед на селото
Видолушта is located in Грција
Видолушта
Видолушта
Местоположба во областа
Видолушта во рамките на Горуша (општина)
Видолушта
Местоположба на Видолушта во општината Горуша и областа Западна Македонија
Координати: 40°20′N 21°11′E / 40.333° СГШ; 21.183° ИГД / 40.333; 21.183
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожански
ОпштинаГоруша
Општ. единицаЦотил
Надм. вис.&10000000000000990000000990 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно152
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположба уреди

Историја уреди

Стопанство уреди

Демографија уреди

Општествени установи уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. „Δαμασκηνιά - Βιντελούστι“. Архивирано од изворникот на 2012-02-17. Посетено на 2011-12-09.
  3. „Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας“. Πανδέκτης: Name Changes of Settlements in Greece. Посетено на 12 април 2021.

Надворешни врски уреди