Бајловце — село во Општина Старо Нагоричане, во областа Козјачија, во околината на градот Куманово.

Бајловце
Бајловце is located in Македонија
Бајловце
Местоположба на Бајловце во Македонија
Координати 42°13′49″N 21°57′43″E / 42.23028° N; 21.96194° E / 42.23028; 21.96194Координати: 42°13′49″N 21°57′43″E / 42.23028° N; 21.96194° E / 42.23028; 21.96194
Регион Logo of Northeastern Region, North Macedonia.svg Североисточен
Општина Coat of arms of Staro Nagoričane.svg Старо Нагоричане
Област Козјачија
Население 129[1] жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 1302
Повик. бр. 031
Шифра на КО 17006
Надм. вис. 628 м
Бајловце на општинската карта
Бајловце во Општина Старо Нагоричане.svg

Атарот на Бајловце во рамките на општината

НаселениеУреди

Според пописот од 2002 година, во селото Бајловце имало 129 жители, од кои 126 Македонци, 2 Срби и 1 останат.[1]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900[2] 1905[3] 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 910 880 792 776 707 536 328 182 153 129
Извор за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[4]

РодовиУреди

Бајловце е македонско село.

Според истражувањата од 1971 година родови во селото се:

  • Доселени со познато потекло: Височани (19 к.), Тресоглавци (9 к.), Рудињци (8 к.) и Герасинци (6 к.) сите потекнуваат од ист предок, според преданието доселени се од околината на Крагуевац, Србија.
  • Доселеници со непознато потекло: Павлевци (15 к.), Крстинци (6 к.), Долнобозовчани (13 к.), Горнобозовчани (8 к.), Таверци (8 к.), Грмаѓани (7 к.), Белчинци (4 к.), Грујинци/Грујовци (4 к.) и Ремењарци (4 к.).[5]

ИселеништвоУреди

Бајловце нема многу добри услови за живот, и затоа од него се иселувало населението. Машкото население најпрво одело на печалба во Скопје и Куманово, а потоа го повлекувало и семејството со себе. Па така од Бајловце има огромен број на иселено население во Скопје (200 семејства) и во Куманово (100 семејства).

Има и други постари иселеници во некои кумановски и скопски села. Орманци иселени се во селото Пелинце. Тодоровци иселени се во селото Карловце. Пирајци иселени се во селото Пузајка. Трајановци иселени се во селото Дељадровци.[5]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 18 март 2017.
  2. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  3. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  4. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  5. 5,0 5,1 Трифуноски, Јован (1974). Кумановска област. Скопје.

Надворешни врскиУреди