Дворце

село во Општина Сарај

Дворце — село во Општина Сарај, во околината на градот Скопје.

Дворце
Dvorce-MK-(od voz).jpg

Поглед на селото Дворце од железничката пруга

Дворце is located in Македонија
Дворце
Местоположба на Дворце во Македонија
Координати 42°5′53″N 21°10′9″E / 42.09806° СГШ; 21.16917° ИГД / 42.09806; 21.16917Координати: 42°5′53″N 21°10′9″E / 42.09806° СГШ; 21.16917° ИГД / 42.09806; 21.16917
Општина Coat of arms of Saraj Municipality.svg Сарај
Население 249 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО
Надм. вис. 562 м
Дворце на општинската карта
Дворце во Општина Сарај.svg

Атарот на Дворце во рамките на општината
Commons-logo.svg Дворце на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓа на десниот брег на Вардар, во близина на Дервенска Клисура.

ИсторијаУреди

ДемографијаУреди

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 249 жители, сите Албанци.[1]

На табелата е прикажана состојбата на населението во сите пописни години:[2]

Година 1948 1953 1961 1971 1981 1994 2002
Население 154 152 297 252 213 225 249

Културни и природни знаменитостиУреди

Археолошки наоѓалишта
  • Градиште — градиште (кастел) од римско и доцноантичко време

НаводиУреди

  1. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  2. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди