Градиште (Дворце)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Градиштеархеолошко наоѓалиште во скопското село Дворце, Општина Сарај. Претставува градиште (кастел) од римското и доцноантичкото време.

Градиште
археолошко наоѓалиште
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 42°05′57″N 21°08′30″E / 42.09917° СГШ; 21.14167° ИГД / 42.09917; 21.14167Координати: 42°05′57″N 21°08′30″E / 42.09917° СГШ; 21.14167° ИГД / 42.09917; 21.14167
Основни податоци
Место Дворце
Општина Сарај
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште Археомак 2.0 графички знак (кастел).svg кастел


Период римско време
доцноантичко време
Портал „Археологија“

На 1 км југозападно од селото, на влезот во Дервенската Клисура има висок рид што доминира над околината и чие зарамнето плато, со димензии од 60 × 40 м, е заградено со ѕид граден од камен и варов малтер. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 370. ISBN 9989-649-28-6.