Трка околу Хрватска

велосипедска трка

Трка околу Хрватска — годишна етапна велосипедска трка, која се одржува во Хрватска. Трката има категорија 2.HC во рамките на Европската турнеја.[1] Трката се одржува во април како подготовка за Џиро д’Италија. Организирана е од поранешниот професионален велосипедист Владимир Михољевиќ.

Трка околу Хрватска
Tour-of-Croatia-2015-01-roberta-f.jpg
За трката
Датумаприл
РегионХрватска
ДисциплинаДрумски велосипедизам
НатпреварувањеЕвропска турнеја UCI
ВидЕтапна трка
Директор на тркатаВладимир Михољевиќ
Историја
Прво издание2015 (2015)
Изданија3 (до 2017)
Прв победник Маќеј Патерски (ПОЛ)
Неодамнешен победник Винченцо Нибали (ИТА)

ИсторијаУреди

Во април 2015 година била организирана првата трка со пет етапи. Била освоена од Маќеј Патерски. Започнувајќи од 2018, трката има категорија 2.HC.[2]

ПобеднициУреди

Возач Тим
2015   Патерски, МаќејМаќеј Патерски (ПОЛ) ЦЦЦ-Спранди-Полковице
2016   Квасина, МатијаМатија Квасина (ХРВ) Синерџи Баку Сајклинг Проџект
2017   Нибали, ВинченцоВинченцо Нибали (ИТА) Бахреин-Мерида

НаводиУреди

  1. „Tour of Croatia 2015 - General Classification“. ProCyclingStats. Посетено на 16 април 2015.
  2. „Road - Calendar“. www.uci.ch. Посетено на 28 ноември 2017.

Надворешни врскиУреди