Јесенице (словенечки: Jesenice) — град и општина во Словенија. Градот се наошѓа на Караванките во близина на границата со Австрија на север. Во Словенија, овој град е познат по големата компанија за челик која се наоѓа во Јесенице.[2] Традиционално градот се поврзува со обработка на железо.

Јесенице
Jesenice
град и општина
Jesenice1.jpg
Грб на Јесенице
Грб
Јесенице is located in Slovenia
Јесенице
Јесенице
Местоположба на градот.
Координати: 46°26′N 14°03′E / 46.433° СГШ; 14.050° ИГД / 46.433; 14.050Координати: 46°26′N 14°03′E / 46.433° СГШ; 14.050° ИГД / 46.433; 14.050
Држава Словенија
Управа
 • ГрадоначалникТомаж Том Менцингер
Површина
 • Вкупна75,8 км2 (293 ми2)
Население (2002)[1]
 • Вкупно21.620
 • Густина29/км2 (74/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02)

ГалеријаУреди

НаводиУреди

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди