Горна Џумаја

град во Пиринска Македонија

Горна Џумаја,
Бугарија Бугарија

Горна Џумаја

Област

Благоевградска

Општина

Горна Џумаја

Население

74.302
(според 2011[1])

Регистарска ознака

E (BG)
Градоначалник Костадин Паскалев (БСП)
Надморска височина 360 м
Портал http://www.blgmun.com/
Координати: 42° 1′ С, 23° 6′ И

Горна Џумаја (од 1950 г. офиц. Благоевград) — град во Пиринска Македонија, Бугарија, седиште на Благоевградската област (Горноџумајска област).

До 1950 година, градот и официјално го носел името Горна Џумаја, а името Благоевград го добива во 1950 г. во чест на бугарскиот социјалист Димитар Благоев - Дедото, кој е еден од основачите на социјалистичкото движење и партија во Бугарија. Благоевград се наоѓа во долината на реката Струма, во северниот дел на Пиринска Македонија. Преку градот тече реката Бистрица (Благоевградска Бистрица).

Античкото име на градот е Скаптопара. Според статистиката на Васил К'нчов кон краjот на ХІХ век, Горна Џумаја има 6 440 жители од кои 4500 Турци, 1250 Македонци[2][3], 250 Власи, 200 Роми, 180 Евреи и 60 Грци. Во 2011 година Горна Џумаја (Благоевград) имал 74.302 жители. [3]

КултураУреди

Во Горна Џумаја се наоѓаат два универзитета - Jугозападниот и Американскиот. Во градот излегуваат весниците „Струма“ и „Вјара“ и единствениот македонски весник во Бугарија, месечникот „Народна Волја“.

РодениУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Население на Бугарија по градови
  2. Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите отсекогаш се изјаснувале како Македонци.
  3. 3,0 3,1 Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.191.

Надворешни врскиУреди