Грамада (бугарски: Грамада) — гратче во северозападна Бугарија, , административен центар на општината Грамада во Видинската Oбласт. Има население од околу 1,236 жители (2022).[1]

Грамада
Грамада
град
Грамада is located in Бугарија
Грамада
Грамада
Местоположба на Грамада во Бугарија
Координати: 43°50′5.25″N 22°39′39.77″E / 43.8347917° СГШ; 22.6610472° ИГД / 43.8347917; 22.6610472
ЗемјаБугарија
ОбластВидин
ОпштинаГрамада
Управа
 • ГрадоначалникМилчо Башев (НА, Волја)
Површина
 • Вкупна65,807 км2 (25,408 ми2)
Надм. вис.&10000000000000230000000230 м
Население (2022)
 • Вкупно1,236
 • Густина19/км2 (49/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код3830
Повик. бр.+359 09337
Мреж. местоobshtina-gramada.com

Географија и местоположба

уреди

Се наоѓа во западниот дел на Дунавската Рамнина, на 30 километри од Видин и на 200 километри од Софија. Гратчето е сместено на двата брега на Грамадска Река.

Општина

уреди

Општина Грамада има површина од 184 км², а сочинета е од следниве населени места:

Општината е сместена во рамнина, а низ неа поминуваат реките Видбол, Корманица, Грамадска и Јасова Бара. Главна дејност е земјоделството, особено пченица, овошје и зеленчук и винарство.

Знаменитости

уреди

Источно од Грамада се наоѓа Видинскиот трансмитер, моќна станица која емитува средни радиобранови, пуштена во употреба во 1973 година. Нејзините сигнали лесно може да се пренесат низ цела Европа.

Чест

уреди

Ледникот Грамада на антарктичкиот остров Смит сместен во Јужните шетландски острови е именуван по Грамада.

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди

Страница за општина Грамада (бугарски)