Градишта (Габреш)

средновековна тврдина кај Габреш, Костурско
(Пренасочено од Габрешко кале)

Градишта[1], Кале или Габрешко кале (грчки: Γκρατίτσα, Κάλε, Καϊλάς) — средновековно утврдување кај Габреш, Костурско, Егејска Македонија.[2][3]

Градишта
Κάλε
Карта
МестоГабреш, Костурско
ОбластЕгејска Македонија, Грција
Координати40°39′20″N 21°10′40″E / 40.6556° СГШ; 21.1778° ИГД / 40.6556; 21.1778
Историја
Раздобјесреден век
Белешки за наоѓалиштето
Состојбаурнатини

Местоположба уреди

Остатоците од тврдината се наоѓаат на Д’мбенска Планина меѓу селата Габреш и Брезница. Има визуелна врска со тврдината Градишта на југ.[2][3] Сместена е над десниот брег на Рулска Река, близу параклисот „Св. Антониј“, и го штитела патот крај неа.[1]

Опис уреди

Утврдувањето е искривен трапез со квадратна кула. Друга квадратна кула е во допир со западната ѕидина. Археологот Николаос Муцопулос смета дека бедемската структура на Габрешкото кале ги покажува сите конструктивни особености на Јустинијановото градителство, но претпоставува дека на тоа место треба да имало античко утврдување поради најдената монета на Александар Македонски и делови од римски садови од Антониј Керамопул во поширокото подрачје.[1]

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 Μπαλασάς, Αθανάσιος Κ (2015). „Ιστορικά Στοιχεία, αρχιτεκτονικός πλούτος και μια πρόταση αναβίωσης της περιοχής των Κορεστείων Καστοριάς“ (PDF). Βαλκανικά σύμμεικτα (17): 218.
  2. 2,0 2,1 „Βυζαντινό κάστρο“. Οδός. 10 мај 2011. Посетено на 7 март 2022.
  3. 3,0 3,1 „Τυρρηνοί: Κάστρα φρούρια και ακροπόλεις της Π.Ε. Καστοριάς (του Σταύρου Π. Καπλάνογλου)“. OlaDeka. Посетено на 7 март 2022.