Црква „Св. Никола Стари“ - Габреш (Костурско)

црква во Габреш, Костурско

Свети Никола Стари (грчки: Αγίου Νικολάου) — црква во селото Габреш, Костурско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Костурската епархија на Цариградската патријаршија. Изворно ѝ припаѓала на Охридската архиепископија.

Свети Никола Стари
Αγίου Νικολάου
Поглед од југозапад
Карта
40°37′37.4″N 21°11′21.1″E / 40.627056° СГШ; 21.189194° ИГД / 40.627056; 21.189194Координати: 40°37′37.4″N 21°11′21.1″E / 40.627056° СГШ; 21.189194° ИГД / 40.627056; 21.189194
МестоГабреш, Костурско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
ЗавршенаXVI век
Управа
Архијерејско намесништвоКорештанско
ЕпархијаКостурска

Црквата се наоѓа вон селото. Претставува еднокорабен храм, изграден во XVI век со бондручен градеж со сантрачи. Денес официјално го носи името „Свети Модест“ (Aγίου Μοδέστου).[1] Внатре се чуваат вредни фрески.[2]

Галерија уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Ασυνήθιστοι ναοί στην περιοχή της Καστοριάς“. 16 декември 2019. Посетено на 29 јануари 2020. Занемарен непознатиот параметар |издател= (help)
  2. Μπαλασάς, Αθανάσιος Κ (2015). „Ιστορικά Στοιχεία, αρχιτεκτονικός πλούτος και μια πρόταση αναβίωσης της περιοχής των Κορεστείων Καστοριάς“ (PDF). Βαλκανικά σύμμεικτα (17): 227.

Надворешни врски уреди