Втора светиниколска парохија

парохија на МПЦ-ОА

Втора светиниколска парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Штипското архијерејско намесништво на Брегалничката епархија. Нејзиното седиште е во црквата „Вознесение Христово“ во селото Горобинци. Парохиски свештеник е свештеникот Зоран Мицевски.[1]

Парохијата ги опфаќа селата: Горобинци, Сопот, Преод, Крушица, Малино, Алакинци, Мустафино, Кадрифаково, Стањевци, Буриловци, Стануловци, Амзабегово, Сарамзалино, Орел, Мечкуевци, Богословец, Ерџелија, Ќоселари, Аџиматово, Долно Црнилиште, Горно Црнилиште, Пеширово и Трстеник.

Цркви уреди

Ова е список на црквите во парохијата.[2] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Вознесение Христово“
(главна парохиска црква)
Горобинци 2008  
Црква „Св. Никола“ Сопот 1878  
Црква „Св. Димитриј“ Преод 1871  
Црква „Св. Кирил и Методиј Преод 1973  
Црква „Вознесение Христово“ Крушица XV-XVI век
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“
(манастирска црква)
Крушица 1920-1930  
Црква „Вознесение Христово“ Малино отомански период  
Црква „Св. Петка“ Малино XIX век (параклис)
2006 (црква)
 
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Алакинци  
Црква „Вознесение Христово“ Мустафино  
Црква „Воздвижение на Чесниот Крст“ Кадрифаково 2002
Црква „Св. Никола Стањевци  
Црква „Св. Никола“ Буриловци IX век  
Црква „Св. Димитриј“ Стануловци XV век  
Црква „Св. Ѓорѓи Амзабегово 1982  
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Сарамзалино 2007  
Црква „Св. Ѓорѓи Орел XIX век  
Црква „Св. Никола Мечкуевци 1846  
Црква „Св. Петка Мечкуевци 1925  
Црква „Св. Јован Богослов“ Богословец 1825  
Црква „Св. Павле“ Ерџелија 2006  
Црква „Св. Илија“ Долно Црнилиште XXI век  
Црква „Св. Прохор Пчински“ Пеширово 2001  
Црква „Вознесение Христово“ Трстеник  

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Светиниколски парохии | Брегалничка епархија“. Архивирано од изворникот на 2021-04-15. Посетено на 28 април 2021.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски уреди

Координати: 41°51′58.7″N 21°56′32.2″E / 41.866306° СГШ; 21.942278° ИГД / 41.866306; 21.942278