Боб на Зимските олимписки игри 2010

Боб на
Зимските олимписки игри 2010
Bobsleigh pictogram.svg
Двосед   мажи   жени
Четирисед   мажи    
квалификации

Натпреварите во боб на Зимските олимписки игри 2010 се одржаа од 20 до 27 февруари во Вислер. Беа доделени медали во 3 дисциплини.

Со победата во двосед во машка конкуренција, Германецот Андре Ланге стана првиот натпреварвач, кој во спортот освоил 4 златни медали на Олимписките игри.

ДисциплиниУреди

На игрите во ванкувер беа доделени медали во 3 дисциплини

Мажи Жени
Двосед Двосед
Четирисед

Распоред на натпревариУреди

Датум Почеток Дисциплина Трка
20 февруари 2010 17:00 Двосед за мажи 1 и 2
21 февруари 2010 13:30 3 и 4
23 февруари 2010 17:00 Женски двосед 1 и 2
24 февруари 2010 17:00 3 и 4
26 февруари 2010 13:00 Четирисед за мажи 1 и 2
27 февруари 2010 13:00 3 и 4

Земји-учесничкиУреди

Земји Двосед за мажи[1] Четирисед за мажи [2] Двосед за жени [3]
  Австралија (2010)[а] 2 1[б] 1
  Австрија (2010) 2 1 0
  Белгија (2010) 0 0 1
  Канада (2010) 2 2 2
  Хрватска (2010) 0 1 0
  Чешка (2010) 1 2 0
  Германија (2010) 3 3 3
  Велика Британија (2010) 1 1 2
  Ирска (2010) 0 0 1
  Италија (2010) 2 1 1
  Јапонија (2010) 1 1 1
  Латвија (2010) 1 2 0
  Лихтенштајн (2010) 1 1 0
  Монако (2010) 1 0 0
  Холандија (2010) 1 1 1
  Полска (2010) 1 1 0
  Романија (2010) 1 1 1
  Русија (2010) 2 3 2
  Србија (2010) 0 1 0
  Јужна Кореја (2010) 0 1 0
  Словачка (2010) 1 1 0
  Швајцарија (2010) 1 2 2
  САД (2010) 3 3 3
Вкупно (24) 27 30 21

Освојувачќи на медалиУреди

ЗемјиУреди

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1   Германија (2010) 1 2 0 3
2   Канада (2010) 1 1 1 3
3   САД (2010) 1 0 1 2
4   Русија (2010) 0 0 1 1

НатпреварувачиУреди

 
Победничкиот тим на САД во боб четирисед
Дисциплина Злато Сребро Бронза
Двосед за мажи   Германија (2010)
Андре Ланге
Кевин Куске
  Германија (2010)
Томас Флоршиц
Ричард Аџеј
  Русија (2010)
Александар Зубков
Алексеј Воевода
Алексей Воевода
Четирисед за мажи   САД (2010)
Стивен Холкомб
Џастин Олсен
Стив Меслер
Курт Томасевич
  Германија (2010)
Андре Ланге
Кевин Куске
АЛександар Редиге
Мартин Пуце
  Канада (2010)
Линдон Раш
Ласел Браун
Крис ле Бијан
Дејвид Бисет
Двосед за жени   Канада (2010)
Кајли Хамфрис
Хитер Мојс
  Канада (2010)
Хели Апертон
Шели Ен Браун
  САД (2010)
Ерин Пек
Елана Маерс

ПатекаУреди

Санкачки центар Вислер
 
Местото на патеката на кое беше поставена шестата проверка на времето
Капацитет: 12 000

БелешкиУреди

  • а По апелот до Арбитражниот одбор за спорт, на Австралија ѝ беше доделено додатно место во боб двосед за жени. Апелот на Австралија се засноваше на тоа дека Океанија нема претставник на игрите во таа дисциплина.[4]
  • б Австрија одби да испрати уште еден тим во боб четирисед, па нивното место го зазеде тим од Австралија.

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди

Предлошка:Боб на Олимписките игри