Боб на Зимските олимписки игри 2010 - двосед за жени

Боб на
Зимските олимписки игри 2010
Bobsleigh pictogram.svg
Двосед   мажи   жени
Четирисед   мажи    
квалификации


Натпреварите во боб двосед во женска конкуренција на Зимските олимписки игри 2010 се одржаа на 23 и 24 февруари на патеката во Вислер.

На 23 февруари, со почеток во 17:00 по локално време (UTC-8) се одржа првата, а во 19:00 втората трка. Следниот ден, со почеток во истото време се одржаа третата и четвртата трка.

Златниот медал го освоија Кајли Хамфрис и Хитер Мојс од Канада.

Освојувачи на медалиУреди

Злато Сребро Бронза
  Канада (2010)
Кајли Хамфрис
Хитер Мојс
  Канада (2010)
Хели Апертон
Шели Ен Браун
  САД (2010)
Ерин Пек
Елана Маерс

Надворешни врскиУреди