Берекетли (грчки: Δάτο, Дато[2]) — село во Општина Кавала во Кавалскиот округ, Егејска Македонија, денес во областа Источна Македонија и Тракија, Грција.

Берекетли
Δάτο
Берекетли is located in Грција
Берекетли
Берекетли
Местоположба во областа
Берекетли is located in Кавала (општина)
Берекетли
Местоположба на Берекетли во Општина Кавала и областа Источна Македонија и Тракија
Координати: 40°58′N 24°19′E / 40.967° СГШ; 24.317° ИГД / 40.967; 24.317Координати: 40°58′N 24°19′E / 40.967° СГШ; 24.317° ИГД / 40.967; 24.317
ЗемјаГрција
ОбластИсточна Македонија и Тракија
ОкругКавалски округ
ОпштинаКавала
Општ. единицаКавала
Надм. вис.&1000000000000006500000065 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно194
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓа на 12 километри северозападно од градот Кавала на надморска височина од 65 метри.

ИсторијаУреди

Отоманско ЦарствоУреди

Селото во текот на XIX век се наоѓало во Кавалската каза во составот на Отоманското Царство. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година, селото имало 220 Турци[3].

ГрцијаУреди

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција.

Според Лозанскиот договор потпишан помеѓу Република Турција и Република Грција, во селото било населено грчко население од Турција, додека муслиманското население ги напуштило своите домови.

Во 1927 година, селото било преименувано во Дато[4].

ДемографијаУреди

Во 1928 година во селото биле сместени 50 грчки семејства со 239 лица[5]. Во 1928 година, бројот на населението бил 239 лица, додека во 1940 година селото броело 336 жители.

Селото според пописот од 1951 година броело 446 жители, на пописот од 1961 година во селото живееле 362 жители, во 1971 година имало 250 жители, во 1981 година имало 231 жител, додека во 1991 година имало 253 жители[6]. Денеска, населението на селото е 310 жители според пописот од 2011 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 336 446 362 250 231 253 / 310
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

НаводиУреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Ναϊπλή -- Δάτο
  3. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 203.
  4. „Λιθοξόου, Δημήτρης. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 2012-06-30. Посетено на 2012-06-30.
  5. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 2012-06-30. Посетено на 2012-06-30.
  6. Симовски, Тодор (1998). „2“. Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. I дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 78.