Кавала (општина)

Општина Кавала
Δήμος Καβάλας
Dimos Kavalas - East Macedonia - Thrace.svg
Општина Кавала во областа Источна Македонија и Тракија
Kavala old town.jpg
Стариот град во Кавала
Податоци
Област: Источна Македонија и Тракија
Округ: Кавала
Гео. област:
Население: 74 120 (2001)
Седиште: Кавала
Нас. места: 26
Пошт. бр.: 650 - 655
Пов. бр.: 2510
Портал: cityofkavala.gr

Кавала (грчки: Δήμος Καβάλας, Димос Кавалас, старо: Морунец) — општина во Кавалскиот округ на Егејска Македонија, денес во областа Источна Македонија и Тракија, Грција. Административен центар е градот Кавала.

Населени местаУреди

Општината Кавала е создадена на 1 јануари 2011 г. по законот „Каликратис“[1] со спојување на две стари општини: Кавала и Селјани (Филипи).

Општинска единица КавалаУреди

 
Поранешната општина Кавала на картата на некогашниот округ Кавала.

Според пописот од 2001 г, општината Кавала има 63 293 жители и го опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Кавала
  • град Кавала (некогаш Морунец; Καβάλα) — 58 663 жители
  • село Агиос Силас (Άγιος Σύλλας) — 64 жители новосоздадено
  • село Аспри Амос (Άσπρη Άμμος) — 92 жители новосоздадено
  • село Стар Чифлик (Παλαιό Τσιφλίκι, Палео Цифлики) — 1848 жители
  • село Санаториум (Σανατόριο, Санаторио) — 135 жители новосоздадено
 • Општински оддел Чапранли Чифлик
 • Општински оддел Ќосе Елјаз

Општинска единица СелјаниУреди

 
Историско-етнографски музеј на кападокиските Грци во Чапранас
 
Поранешната општина Селјани на картата на поранешниот округ Кавала.

Според пописот од 2001 г, општината Селјани (Δήμος Φιλίππων) има 10 827 жители и ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Рахче
  • село Рахче (или Рахча; Κρηνίδες, Кринидес) - 3295 жители
 • Општински оддел Бадем Чифлик
 • Општински оддел Зигош
  • село Зигош (или Жигос; Ζυγός, Зигос) - 1485 жители
  • село Нов Зигош (Νέο Ζυγός, Нео Зигос или Πρόσφυγες, Просфигес) - 616 жители новосоздадено
 • Општински оддел Корита
  • село Корита (Κορυφές, Корифес) - 76 жители
 • Општински оддел Куруџу
  • село Куруџу (Κρυονέρι, Крионери) - 619 жители
 • Општински оддел Сујучук
  • село Сујучук (Λιμνιά, Лимнија) - 65 жители
  • село Мухал (Βουνοχώρι, Вунохори) - 219 жители
  • село Куртлу (Λυκόστομο, Ликостомо) - 88 жители
 • Општински оддел Маџар Чифлик
 • Општински оддел Стара Кавала
  • село Стара Кавала (или Ески Кавала; Παλαιά Καβάλα, Палеја Кавала) - 135 жители
 • Општински оддел Наипли
  • село Наипли (Πολύνερο, Полинеро) - 28 жители
  • село Кизли (Κρανοχώρι, Кранохори) - 15 жители
 • Општински оддел Балушка
  • село Балушка (или Балчик Чифлик; Πολύστυλο, Полистило) - 400 жители
  • село Берекетли (Δάτο, Дато) - 274 жители
  • село Ахатлар (Μικροχώρι, Микрохори) - 87 жители
 • Општински оддел Филипи
  • село Селјани (или Силјан; Φίλιπποι, Филипи) - 896 жители

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

 1. „Ν. 3852/10“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-07-05. Посетено на 2010-07-05.

Надворешни врскиУреди