Не го поистоветувајте со градот Пеќ во Косово.

Печ (на унгарски: Pécs) е петти по ред најголем град во Унгарија, сместен на падините на планината Мечек во југозападниот дел на земјата, во близина на границата со Хрватска. Тој е административен и економски центар на округот Барања. Во Печ исто така се наоѓа и седиштетото Римокатоличката епархија Печ.

Pécs
Печ
Печ
Печ
Знаме на Pécs ПечГрб на Pécs Печ
Pécs Печ is located in Унгарија
Pécs Печ
Pécs
Печ
Координати: 46°04′17″ N; 18°13′59″ E / 46.07125° СГШ; 18.23311° ИГД / 46.07125; 18.23311
Држава Унгарија
ОкругБарања
Површина
 • Вкупна162,61 км2 (6,278 ми2)
Население (2009)
 • Вкупно156.974
 • Густина963,43/км2 (249,530/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски код7600
Повик. бр.72
Мреж. местоhttp://www.pecs.hu/
Рано-христијански комплекс на Печ
светско наследство на УНЕСКО
Remnants of a Paleochristian Church, 4th century AD.
КритериумКултурен: iii, iv
Навод853
Запис2000 (24th заседание)

Градот Сопиане (Sopianae) бил подигнат од страна на Римјаните кон почетокот на 2 век, на област која била населена со келтски и панонски племиња. Во 4 век станал главен град на провинцијата Валерија, како и значаен христијански центар. Раниот христијански комлекс кој се наоѓа во градот е од тој период и денеска тој се наоѓа на списокот на светско наследство на УНЕСКО од декември 2002.[1]

Нејзиниот епископат за првпат бил основан во 1009 година од страна на Иштван I, а исто така и првиот унгарски универзитет е основан во Печ во 1367 година од страна на Луј I Унгарски. Тој универзитет и денеска постои и е најголемиот во Печ со околу 34.000 студенти[2]. Печ бил претворен во културен и уметнички центар на земјата од страна на владката Јанус Панонијски голем унгарски хуманист и поет.[3] Печ има богато наследство и од 150 годишната Отоманска окупација, како џамијата на Паша Газим и Сечени плоштадот.

Печ отсекогаш бил мултикултурен град, каде што многу културни слоеви ги претопиле нивните заеднички култури во една за време на две илјади години историја. Унгарците, Хрватите и дунавските Германци и денеска продолжуваат да живеат во мир во економскиот и културен град. Затоа не е изненадувачки што Печ бил избран за Европски град на културата за 2010 година и ја споделува таа титула заедно со Есен и Истанбул. Мототo на градот е: Безграничниот град. После примањето на титулата голем број на иновации започнаа да се случуваат во градот.[4][5] Реномирани јавни места, улици, плоштади и градски делови, нови културни центри, концертна сала, модерна библиотека и нове центар биле дизајнирани.[6][7] Most of them are still under construction.

Во 1998 Печ од страна на УНЕСКО ја добил наградата „Град на мирот“ за одржување на културите на малцинствата во градот, како и за нивниот став и толеранцијата на бегалците од Балканските војни.[8] Во 2007 бил трет, во 2008 втор град рангиран во категоријата „Најдобар град за живеење“.[9] in the category of cities between 75-200 thousand inhabitants.[10]

Население уреди

Етнички групи уреди

Население според националност: (попис 2001):

Религии уреди

Население според деноминации: (попис 2001):

Галерија уреди

Наводи уреди

  1. A világörökség része
  2. „www.okm.gov.hu, Oktatási és Kulturális Minisztérium oldala, Az Oktatási Évkönyv 2008/2009 letölthető PDF-formátumban“. Архивирано од изворникот на 2007-06-25. Посетено на 2010-06-21.
  3. „Pécs kulturális központ“. Архивирано од изворникот на 2009-03-15. Посетено на 2010-06-21.
  4. www.pbkik.hu, 2007. március 30., péntek, Szabó Ágnes - Élményfürdő, újabb négycsillagos szállodák Pécsett, olvasva: 2009.12.18.
  5. „www.bama.hu, 2008. február 22., Kaszás E. - Már építik a pécsi Búza téren a Corsót, olvasva: 2009.12.18“. Архивирано од изворникот на 2009-12-28. Посетено на 2010-06-21.
  6. www.peh.hu, Elindult a Sopianae-terv, épül a Déli Ipari Park[мртва врска]
  7. [Pécsre áramlik a tőke www.origo.hu, 2008. 07. 17. - Pécsre áramlik a tőke]
  8. www.hetek.hu, 1998. 04. 04. (II/14), HOFFMANN ZSOLT - Pécs, a toleráns város
  9. „www.livcomawards.com, Official site of LivCom awards“. Архивирано од изворникот на 2010-03-12. Посетено на 2010-06-21.
  10. www.ddrkh.hu, 2008. november 12. - Pécs második lett az Élhető Települések döntőjében

Надворешни врски уреди

Координати: 46°04′16″N 18°13′59″E / 46.07111° СГШ; 18.23306° ИГД / 46.07111; 18.23306