Од денес за утре (телевизиска серија)

(Пренасочено од Од денес за утре)

Од денес за утре — македонска телевизиска серија создадена од Иво Лауренчиќ, која се емитувала на Сител телевизија. Во серијата се работи за фиктивното семејство Броз, просечно македонско семејство од средната класа кое се обидува да ги преживее секојдневните проблеми и неочекувани настани. Својата премиера ја имаше на 3 октомври 2010.

Од денес за утре
Жанрдрама
комедија
Создадена одИво Лауренчиќ
Напишана одБратислав Димитров
Предраг Перишиќ
Режирана одИво Лауренчиќ
УлогиЅвезда Ангеловска
Митко Апостоловски
Билјана Беличанец-Алексиќ
Сенко Велинов
Ленче Делова
Шусјин Дунг
Диме Илиев
Влатко Илиевски
Јовица Михајловски
Јасмина Поповска
Ана Стојановска
Марко Чаласан
Композитор(и)Ристо Самарџиев
Земја на потеклоМакедонија
Првичен јазикМакедонски
Бр. на сезони1
Бр. на епизоди16 (список на епизоди)
Производство
Извршен продуцент(и)Игор Цветковски
Владимир Дојчиновски
МестоположбаСкопје, Македонија
Продукциска куќаИдеја Плус комуникации
Прикажување
Првична мрежаСител телевизија
Првично прикажувањеНедела во 19:30
Преместена во 20:00 часот 3 октомври 2010 – 16 јануари 2011

Глумечка екипа

уреди

Сенко Велинков го толкува главниот лик Томче „Трикотажа“ Броз, поранешен директор на пропадната фирма за трикотажа, Билјана Беличанец-Алексиќ ја толкува неговата жена Цветанка, професорка по историја, Влатко Илиевски и Ана Стојаноска ги играат нивните деца, Бојан и Калина Броз, соодветно.[1]

Сценскиот глумец, Јовица Михајловски го толкува ликот на Ал Капоне, со Марко Чаласан во улогата на неговиот син. Глумецот Диме Илиев го толкува ликот на Боге, братот близнак на Томче. Глумиците Јасмина Поповска и Ленче Делова сестрите Пепи и Ружица, соодветно. Глумецот Митко Апостоловски го толкува Сајо, сосед на семејството Броз и Ѕвезда Ангеловска ја толкува Софи, секретарката на Томче. Шусјин Дунг, како специјална гостинка од Кина ја игра На Ли, студентка и љубовен интерес на Бојан.[1][2]

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 Димитров, Петре (16 април 2010). „Промовирани глумците од серија „Од денес за утре". Forum.com.mk. Архивирано од изворникот на 2010-04-19. Посетено на 1 октомври 2010.
  2. „Претставена акерската екипа за новата играна серија „Од денес за утре". MRT.com.mk. 16 април 2010. Посетено на 1 октомври 2010.

Надворешни врски

уреди