UTC+09:00

часовен појас
(Пренасочено од UTC+9)

UTC+09:00часовен појас со отстапување од UTC од +09:00 часа. Ова време се користи во:

UTC+09 2010: Сино (декември), портокалово (јуни), жолто (цела година), светлосино — морски површини
Време во Русија
UTC+2 MSK−1: Калининградско време
UTC+3 MSK: Московско време
UTC+4 MSK+1: Самарско време
UTC+5 MSK+2: Екатеринбуршко време
UTC+6 MSK+3: Омско време
UTC+7 MSK+4: Краснојарско време
UTC+8 MSK+5: Иркутско време
UTC+9 MSK+6: Јакутско време
UTC+10 MSK+7: Владивосточко време
UTC+11 MSK+8: Средноколимско време
UTC+12 MSK+9: Камчатско време
Време во Индонезија:
  UTC+07:00 — западноиндонезиско време
  UTC+08:00 — средноиндонезиско време
  UTC+09:00 — источноиндонезиско време

Како стандардно време (цела година)

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „Часовни појаси на Русија - Тековни времиња во Русија“. TimeTemperature.com. Посетено на 14 јули 2012. (англиски)