Mарлен Жобер

Марлен Жобер (4 ноември 1940, Алжир, Оддел за Алжир, Франција) — француска филмска и театарска глумица и писателка.

Marlène Jobert 2012 b.jpg

ЖивотописУреди

Родена била во сефардско семејство, Алжир, Франција. Студирала на Конзерваториумот во Дижон, потоа на Високиот национален конзерваториум за драмски уметности во Париз. Во театарот настапувала од 1963 година, а од 1966 година го има своето филмско деби. На телевизија глумела од 1967 година (последните улоги датираат од 1998 година). Таа на радио читала бајки од Перо, Андерсен, Киплинг и други. Автор била на популарни книги за класични композитори.

Таа е мажена за стоматологот Волтер Грин и има ќерки близначки - Џој и Ева Грин.[1]

ФилмографијаУреди

 • 1966 - Машко - женско - Елизабет
 • 1966 - Војник Мартин - партизан
 • 1967 - Крадец - фрли
 • 1967 - Блажениот Александар Македонски
 • 1968 - Не земајте ги Божјите деца за диви патки - Рита
 • 1968 - Астрагалус - Ана
 • 1969 - Дождовен патник - Мели
 • 1969 - Последна позната резиденција - Жан Думас
 • 1971 - Повторен брак - Шарлот
 • 1971 - Бегство - Лорен
 • 1971 - Фати шпион - Фабиен
 • 1971 - Монструозната деценија - Хелен
 • 1972 - Нема да старееме заедно - Кетрин
 • 1974 - Џулиета I Џулиета - Жулиета Розенек
 • 1974 - Тајна - Јулија
 • 1975 - Луд - убие - Џули
 • 1975 - Не толку лошо - Нели
 • 1976 - Добро и зло - Лола
 • 1977 - Џули Велкро - Џули
 • 1977 - обвинител - госпоѓа Арангруд
 • 1978 - Ајде да ја посетиме мама, тато работи - Агнес
 • 1979 - Тои - Ада Барлета
 • 1979 - Полициска војна - Мари
 • 1981 - Валкана работа - Хелена
 • 1981 - Гола љубов - Клер
 • 1983 - Хакирање - Кристина
 • 1984 - Јавачи на бури - Мари
 • 1984 - Спомени, спомени - Надја
 • 1989 - Штрковите не се она што мислат - Мари [2]

ПризнанијаУреди

 • Почесна награда Цезар (2007).
 • Орден за уметност и литература (2014).

НаводиУреди