Дижон (француски: Dijon) — град во источно-централна Франција, главен град на департманот Златен Брег и регионот Бургундија. Во градот живеат околу 157.000 жители и со тоа Дижон е 18-ти град во Франција според број на население.

Дижон
Palais Duc de Bourgogne.jpg
Бургундиската палата
Дижон is located in Франција
Дижон
Дижон
Координати: 47°17′26″ N; 5°02′34″ E / 47.2906° СГШ; 5.0428° ИГД / 47.2906; 5.0428Координати: 47°17′26″ N; 5°02′34″ E / 47.2906° СГШ; 5.0428° ИГД / 47.2906; 5.0428
ЗемјаФранција
ОкругДижон
КантонДижон
Општ. заедницаДижон
Управа
 • Градоначалник (2020-2026) Франсоа Ребсамен
Население 1156,854
INSEE/Пошт. бр.21231
2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Градот е збратимен со Скопје.

ГеографијаУреди

Дижон е оддалечен 300 км од главниот град Париз, 200 од Женева и Лион. Градот има поволна географска положба бидејќи низ него поминуваат значајни железнички линии и автопатишта.

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

Во градот се развиени повеќе економски гранки од кои најбитни се:

  • Прехранбена индустрија
  • Металургија
  • Механичка индустрија
  • Транспорт
  • Земјоделство
  • Фармацевтска индустрија

ГастрономијаУреди

Дижон се смета за еден од светските центри на гастрономијата. Во градот секоја есен се одржува меѓународниот саем за кулинарство. Околу Дижон се наоѓа и познатото Бургоњско виногорје.

СенфУреди

Дижон во светски рамки е најмогу познат по својот сенф. Дижонскиот сенф настанал во 1856 година кога Жан Нижон ги заменил традиционалните состојки со незрело грозје познато во Франција како “вержис”, со тоа добивајќи сенф со сладок и хармоничен вкус,подоцна станувајќи познат деликатес ширум светот. Дижонскиот сенф ретко може да се најде на пазарот како трговска марка и доколку некој сака да го проба оригиналниот вкус ќе може да го најде само во Дижон.

Познати луѓе од ДижонУреди

 
Плоштад Мироар
 
Катедрала св. Бенињ

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди