Хандело (германски: Handeloh) — општина во округот Харбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Хандело
Општинското собрание
Општинското собрание
Грб на Хандело
Хандело во рамките на Германија
Хандело
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Харбург
Општ. заед. Тоштет
Месни единици 3
Градоначалник Хајнрих Рихтер
Основни податоци
Површина 26,91 км2
Надм. височина 46 м
Население 2.538 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 94 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WL
Пошт. бр. 21256
Повик. бр. 04188
Портал Gemeinde Handeloh
Местоположба на Хандело во рамките на округот Харбург
Карта
Координати 53°15′0″N 9°49′0″E / 53.25000° СГШ; 9.81667° ИГД / 53.25000; 9.81667Координати: 53°15′0″N 9°49′0″E / 53.25000° СГШ; 9.81667° ИГД / 53.25000; 9.81667

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Хандело се наоѓа помеѓу реките Зеве и Есте, јужно од Буххолц во Нордхајде. Ридовите Харбургер се наоѓаат на северозапад, а Линебуршкото Поле на југоисток.

Соседни општиниУреди

Општински единициУреди

Кон општината Хандело припаѓаат местата Хандело, Хекел, Инцмилен и Верме.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди