Марксен (германски: Marxen) — општина во округот Харбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Марксен
Споменик во Марксен
Споменик во Марксен
Грб на Марксен
Марксен is located in Германија
Марксен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Харбург
Општ. заед. Ханштет
Месни единици 2
Градоначалник Кристијан Мајер
Основни податоци
Површина 13,31 км2
Надм. височина 43 м
Население 1.455 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 109 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WL
Пошт. бр. 21439
Повик. бр. 04185
Местоположба на Марксен во рамките на округот Харбург
Карта
Координати 53°19′0″N 10°01′0″E / 53.31667° СГШ; 10.01667° ИГД / 53.31667; 10.01667Координати: 53°19′0″N 10°01′0″E / 53.31667° СГШ; 10.01667° ИГД / 53.31667; 10.01667

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Марксен се наоѓа во североисточниот дел на Линебуршкото Поле.

Во западниот дел на местото тече Ауе, кој се влева во Зефе.

Соседни општиниУреди

Соседни општини се општината Јестебург (југозапад) и општината Зефетал (север). На исток се наоѓа општината Ханштет, а потоа се граничи со општинската заедница Залцхаузен.

Општински единициУреди

Кон општината Марксен припаѓаат местата Марксен и Шмаленфелде.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди