Ундело

Германска општина

Ундело (германски: Undeloh; долногермански: Unnel) — општина во округот Харбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Ундело
Црквата „Св. Магдалена“ во Ундело
Црквата „Св. Магдалена“ во Ундело
Црквата „Св. Магдалена“ во Ундело
Грб на Ундело
Ундело во рамките на Германија
Ундело
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Харбург
Општ. заед. Ханштет
Месни единици 6
Градоначалник Алберт Хоман
Основни податоци
Површина 48,2 км2
Надм. височина 85 м
Население 1.039 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WL
Пошт. бр. 21274
Повик. бр. 04189
Местоположба на Ундело во рамките на округот Харбург
Карта
Карта
Координати 53°11′46″N 9°59′0″E / 53.19611° СГШ; 9.98333° ИГД / 53.19611; 9.98333

Географија

уреди

Местоположба

уреди

Ундело се наоѓа во Линебуршкото Поле, во близина на ридот Вилзедер Берг.

Општински единици

уреди

Кон општината Ундело припаѓаат местата:

  • Ундело
  • Велен
  • Везел
  • Менинген
  • Тондорф
  • Хајмбух

Наводи

уреди
  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди