Холенштет (општинска заедница)

Холенштет (германски: Hollenstedt) — општинска заедница во округот Харбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзино седиште е селото Холенштет.

Општинската заедница Холенштет се состои од следниве општини:

  1. Апел
  2. Дрештет
  3. Халфесбостел
  4. Холенштет
  5. Мојсбург
  6. Регесбостел
  7. Венцендорф

53°21′58″N 9°42′48″E / 53.366111° СГШ; 9.713333° ИГД / 53.366111; 9.713333