Драге (германски: Drage) — општина во округот Харбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Драге
Брана кај Фаренхолц
Брана кај Фаренхолц
Грб на Драге
Драге (Елба) во рамките на Германија
Драге (Елба)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Харбург
Општ. заед. Елбмарш
Месни единици 9
Градоначалник Уве Харден (СДП)
Основни податоци
Површина 30,28 км2
Надм. височина 4 м
Население 4.235 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 140 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WL
Пошт. бр. 21423
Повик. бр. 04177
Местоположба на Драге во рамките на округот Харбург
Карта
Координати 53°25′0″N 10°16′0″E / 53.41667° СГШ; 10.26667° ИГД / 53.41667; 10.26667Координати: 53°25′0″N 10°16′0″E / 53.41667° СГШ; 10.26667° ИГД / 53.41667; 10.26667

ГеографијаУреди

Општински единициУреди

Кон општината Драге припаѓаат местата Драге, Штофе, Дренхаузен, Елбсторф, Швинде и Кримзе, кои се наоѓаат на Елба, како и селата Хунден, Мофер и Фаренхолц.

Штофер ШтрандУреди

Најпознато место во рамките на општината е Штофер Штранд. Песочната плажа на Елба дава впечаток на морска плажа.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди