Веле (Долна Саксонија)

Веле (германски: Welle; долногермански: Will) — општина во округот Харбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Веле
Општинското собрание на Веле
Општинското собрание на Веле
Општинското собрание на Веле
Грб на Веле
Веле (Долна Саксонија) во рамките на Германија
Веле (Долна Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Харбург
Општ. заед. Тоштет
Градоначалник Герд Шредер
Основни податоци
Површина 19,93 км2
Надм. височина 49 м
Население 1.221 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 61 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WL
Пошт. бр. 21261
Повик. бр. 04188
Портал Gemeinde Welle
Местоположба на Веле во рамките на округот Харбург
Карта
Карта
Координати 53°13′0″N 9°48′0″E / 53.21667° СГШ; 9.80000° ИГД / 53.21667; 9.80000

Географија

уреди

Местоположба

уреди

Низ Веле поминува реката Есте и потоците Кампенер Бах и Фулаубах.

Соседни општини

уреди

Општински единици

уреди

Кон општината Веле припаѓаат местата Веле, Кампен, Камперлин и Хојнкенбостел, како и имотите Кордсхаген, Камперхајде и Хасел.

Наводи

уреди
  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди