Пајне (германски: Peine) — град во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија, сместен на реката Фузе и на Средногерманскиот Канал.

Пајне

Peine

Плоштадот во Пајне
Плоштадот во Пајне
Плоштадот во Пајне
Знаме на Пајне
Грб на Пајне
Пајне во рамките на Германија
Пајне
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Пајне
Градоначалник Михаел Кеслер (СДП)
Основни податоци
Површина 119,51 км2
Надм. височина 68 м
Население 50.249 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 420 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PE
Пошт. бр. 31224–31228
Повик. бр. 05171
Портал www.peine.de
Местоположба на градот Пајне во рамките на округот Пајне
Карта
Карта
Координати 52°19′13″N 10°14′1″E / 52.32028° СГШ; 10.23361° ИГД / 52.32028; 10.23361

Претставува административно седиште на истоимениот округ, околу 25 километри западно од Брауншвајг и 40 километри источно од Хановер.

Географија

уреди

Местоположба

уреди

Пајне се наоѓа на реката Фузе помеѓу планинскиот масив Харц и Линебуршкото Поле и со тоа помеѓе двата најголеми града во Долна Саксонија, 40 километри западно од Хановер и 25 километри источно од Брауншвајг. Други поголеми градови во околината се Хилдесхајм, Залцгитер, Гифхорн, Волфсбург и Целе.

Градот има површина од 119,51 км2 и со тоа густина на населеност од 417 жители на км². Нејзината највисока точка изнесува 70 метри.

Клима

уреди

Пајне се наоѓа под мешано влијание на океанска и континентална клима.

Градски единици

уреди
Места на Пајне
Место Жители[2]
Пајне-Центар 25.088
Беркум 294
Дунгелбек 1.839
Дутенштет 963
Ајксе 621
Есингхаузен 1.783
Хандорф 888
Рерзе 260
Розентал 1.054
Шмеденштет 983
Швихелт 1.250
Штедердорф 5.440
Ферум/Ландвер 6.919
Вендесе 151
Волторф 1.991

Самиот Пајне-Центар (Кернштат) — составен од девет статистички окрузи:[2]

 • Иненштат
 • Машланд
 • Гунцелинфелд
 • Валцверк
 • Зидштат
 • Зимонштифтунг
 • Зидлихе Ауе
 • Телгте
 • Нердлихе Ауе/Херцберг

Историја

уреди

Декрет од 1130 година го спомнува Бертолд фон Пагин, од кого потекнува името на градот. Замокот Пајне потекнува од тоа време или порано.

Во 1201 година, Хилдесхајмската хроника го опишува несогласувањето помеѓу епископот Хартберт од Хилдесхајм и браќата Екберт и Гунзелин фон Волфенбител. Гунзелин преовладал во кавгата и ја презел власта над замокот Пајне и околината.

Јужно од замокот, Гунзелин го основал градот Пајне во 1218 или во 1220 година. Во 1223 година, населбата ги добила градските права. Грбот на Гунзелин станал градски симбол.

Во 1256 година, Пајне бил освоен од војводата Албрехт од Бауншвајг-Линебург и по смртта на Гунзелин во 1260 година, неговите синови го изгубиле Пајне од епископот на Хилдесхајм.

Отон I од Брауншвајг-Линебург, епископ на Хилдесхајм, 1260–1279, му ги дал замокот, градот и околината на Пајне на Ведекинд фон Попенбург како феуд.

Исто така, во 1260 година, Пајне покрај пазарски права, добил и право да кова монети.

Познати луѓе

уреди

Политика

уреди

Меѓународни односи

уреди

Збратимени градови

уреди

Пајне е збратимен со следниве градови:

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
 2. 2,0 2,1 Stadt Peine: Ortschaften in Zahlen (31 јули 2015) (PDF; 13 kB)
 3. „Nanchang City and Sister Cities Intercommunion“. Nanchang Municipal Party Committee of the CPC and Nanchang Municipal Government. Nanchang Economic Information Center. Архивирано од изворникот на 22 мај 2013. Посетено на 5 ноември 2013.

Надворешни врски

уреди