Остероде (округ)

округ во Долна Саксонија, Германија

Остероде (германски: Landkreis Osterode) — поранешен округ (Landkreis) во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Остероде
Landkreis Osterode

округ
Грб на Остероде Landkreis Osterode
Lower Saxony OHA.svg
Земја Германија
ПокраинаДолна Саксонија
Основан1885
Укинат2016
СедиштеОстероде
Површина
 • Вкупна636 км2 (246 ми2)
Население (2014)
 • Вкупно73,793
 • Густина0,12/км2 (0,30/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.OHA
Мреж. местоlandkreis-osterode.de

Се граничел со окрузите Гетинген, Нортхајм и Гослар како и со покраината Тирингија (окрузите Нордхаузен и Ајхсфелд). Округот се распуштил на 1 ноември 2016 година и влегол во составот на новиот округ Гетинген.

ИсторијаУреди

Почнувајќи од XII век, овој дел од Харц бил под власта на династијата Велфен. Остероде бил центар на кнежевството Брауншвајг-Грубенхаген, една од повеќето составни делови на војводството Брауншвајг-Линебург. Подоцна кнежевството потпаднало под власта на Хановер, кое пак во 1866 година е припоено кон Прусија. Во 1885 година пруските власти воспоставиле окрузи, меѓу кои и Остероде.

ГеографијаУреди

Преку две тритини од површината на округот му припаѓа на планинскиот масив Харц, вклучувајќи го јужниот дел на Националниот парк Харц.

ГрбУреди

Грбот прикажува два хералдички лавови. Лавот во горниот дел е од грбот на Хановер, додека долниот лав ја претставува династијата Велфен.

Градови и општиниУреди

Градови Слободни општини Слободни области Општински заедници
 1. Бад Лаутерберг
 2. Бад Закса
 3. Херцберг на Харц
 4. Остероде
 1. Бад Грунд
 1. Харц

1. Хаторф на Харц

 1. Вулфтен на Харц
 2. Елбингероде
 3. Хаторф на Харц1
 4. Херден на Харц

2. Валкенрид

 1. Валкенрид1
 2. Вида
 3. Цорге
1седиште на општинската заедница;2град

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди

Координати: 51°40′ N; 10°20′ E / 51.67° СГШ; 10.33° ИГД / 51.67; 10.33