Фудбал на Летните олимписки игри 2016

1leftarrow.pngМатична статија: Летни олимписки игри 2016.

Фудбалскиот турнир на Летните олимписки игри 2016 е предвиден да се одржи од 3 до 20 август во Бразил.[1]

Фудбал на Летните олимписки игри 2016
Фудбал на Летните олимписки игри 2016
Фудбал на Летните олимписки игри 2016
Општо за првенството
Домаќин(и) Бразил Бразил
      градови 6
      стадиони 7
Период на одржување 3 - 20 август 2016
Број на учесници 16 (мажи) + 12 (жени)
Распределба на медалите
Статистички податоци за првенството

Во дополнување на градот-домаќин Рио де Жанеиро, фудбалскиот турнир исто така, ќе се одигра во Бело Хоризонте, Бразилија, Салвадор, Сао Паоло и Манаус. Сите шест градови биле домаќини на натпревари за време на Светското првенство 2014, само Олимпико Жоао Авеланге во Рио е единствениот олимписки стадион кој не бил дел од Светското првенство.[2][3]

Асоцијациите поврзани со ФИФА можат да испратат екипи кој ќе учествуваат на турнирот. Машките екипи се ограничени на играчи под 23 играчи (роден на или по 1 јануари 1993) со максимум од три играчи кој се постари од споменатата дата, додека во женските екипи не постојат ограничувања за возраст.[4]

За игрите во употреба ќе бидат околу 400 фудбалски топки.

Распоред на натпреварувањеУреди

Распоредот на натпреварување на турнирот за мажи и за жени бил објавен на 10 ноември 2015 година.[5][6]

ГФ Групна фаза ЧФ Четвртфинале ПФ Полуфинале Б 3-то место плејоф Ф Финале
Предлошка:Diagonal split header Сре 3 Чет 4 Пет 5 Саб 6 Нед 7 Пон 8 Вто 9 Сре 10 Чет 11 Пет 12 Саб 13 Нед 14 Пон 15 Вто 16 Сре 17 Чет 18 Пет 19 Саб 20
Мажи ГФ ГФ ГФ ЧФ ПФ Б Ф
Жени ГФ ГФ ГФ ЧФ ПФ Б Ф

СтадиониУреди

Рио де Жанеиро, ќе биде домаќин на прелиминарните натпревари на Олимпико Жоао Авеланге и женското и машкото финале на Маракана на 19 и 20 август. За разлика од Рио де Жанеиро петте други градови: Сао Паоло, Бело Хоризонте, Бразилија, Салвадор, и Манауас, сите беа градови домаќини за време на Светското првенство 2014.[2] The final choice of venues was announced by FIFA on 16 March 2015.[3]

Рио де Жанеиро, Рио де Жанеиро Бразилија, Федерален округ Сао Паоло, Сао Паоло
Маракана Стадион Олимпико Стадион Насионал Мане Гаринча Арена Коринтијанс

15°47′0.6″S 47°53′56.99″W / 15.783500° S; 47.8991639° W / -15.783500; -47.8991639 (Estádio Nacional Mané Garrincha)

23°32′43.91″S 46°28′24.14″W / 23.5455306° S; 46.4733722° W / -23.5455306; -46.4733722 (Arena Corinthians)

22°53′35.42″S 43°17′32.17″W / 22.8931722° S; 43.2922694° W / -22.8931722; -43.2922694 (Estádio Olímpico João Havelange)

22°54′43.8″S 43°13′48.59″W / 22.912167° S; 43.2301639° W / -22.912167; -43.2301639 (Estádio do Maracanã)

Капацитет: 74,738[7]
Реновиран за Светското првенство 2014
Кпаацитет: 60,000
Renovated for the 2016 Olympics
Капацитет: 69,349[7]
Реновиран за Светското првенство 2014
Капацитет: 48,234[7]
Нов стадион изграден за Светското првенство 2014
       
Бело Хоризонте, Минас Жераис Грешка во Lua во Модул:Location_map/multi, ред 27: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Brazil" nor "Шаблон:Location map Brazil" exists
Минеирао

19°51′57″S 43°58′15″W / 19.86583° S; 43.97083° W / -19.86583; -43.97083 (Стадион Минеирао)

Капацитет: 58,170[7]
Реновиран за Светското првенство 2014
 
Салвадор, Баија
Итаипава Арена Фонте Нова

12°58′43″S 38°30′15″W / 12.97861° S; 38.50417° W / -12.97861; -38.50417 (Arena Fonte Nova)

Капацитет: 51,900[7]
Нов стадион изграден за Светското првенство 2014
 
Манаус, Амазон
Арена де Амазонија

3°4′59″S 60°1′41″W / 3.08306° S; 60.02806° W / -3.08306; -60.02806 (Arena da Amazônia)

Капацитет: 40,549[7]
Нов стадион изграден за Светското првенство 2014
 

КвалификацииУреди

МажиУреди

Квалификации Дата1 Земја на избор1 Број Квалификувана земја
Домакин 2 октомври 2009   Данска 1 Предлошка:Country data 23
Јужноамериканско фудбалско првенство 2015[8] 14 јануари – 7 февруари 2015   Уругвај 1 Предлошка:Country data 23
Европско првенство - 2015[9] 17 јуни – 30 јуни 2015   Чешка 4 Предлошка:Country data 23
Предлошка:Country data 23
Предлошка:Country data 23
Предлошка:Country data 23
Тихоокеански игри 2015[10] 3 јули –17 јули 2015   Папуа Нова Гвинеја 1 Предлошка:Country data 232
КОНКАКАФ[11] 1 октомври – 13 октомври 2015   САД 2 Предлошка:Country data 23
Предлошка:Country data 23
Африкански куп на нации[12] 28 ноември – 12 декември 2015   Сенегал 3 Предлошка:Country data 23
Предлошка:Country data 23
Предлошка:Country data 23
АКф[13] 12 јануари – 30 јануари 2016   Катар 3 Предлошка:Country data 23
Предлошка:Country data 23
Предлошка:Country data 23
КОНКАКАФ-КОНМЕБОЛ (плеј-оф) 25–29 март 2016 Various (home and away) 1 Предлошка:Country data 23
Вкупно 16

ЖениУреди

Квалификации Дата4 Земја на избор4 Berths Квалификувана земја
Домаќин 2 October 2009   Данска 1   Бразил
Копа Америка 2014[14] 11–28 септември 2014   Еквадор 1   Колумбија
Светско првенство 2015[15]
(for UEFA eligible teams)5
6 June – 5 July 2015   Канада 2   Франција
  Германија
КАФ Олимписки квалификациски турнир[12] 2–18 October 2015 Various (home and away) 2   ЈАР
  Зимбабве6
ОФК Квалификациски олимписки турнир 2016[10] 23 January 2016   Папуа Нова Гвинеја 1   Нов Зеланд
КОНКАКАФ Олимписки квалификациски турнир[16] 10–21 February 2016   САД 2   Канада
  САД
АФК Олимписки квалификациски турнир[17] 29 February – 9 March 2016   Јапонија[18] 2   Австралија
  Кина
УЕФА Олимписки квалификациски турнир[19] 2–9 March 2016   Холандија 1   Шведска
Вкупно 12

МажиУреди

Групна фазаУреди

Група АУреди

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
Предлошка:Country data 23 0 0 0 0 0 0 0 0
Предлошка:Country data 23 0 0 0 0 0 0 0 0
Предлошка:Country data 23 0 0 0 0 0 0 0 0
Предлошка:Country data 23 0 0 0 0 0 0 0 0

Група БУреди

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
Предлошка:Country data 23 0 0 0 0 0 0 0 0
Предлошка:Country data 23 0 0 0 0 0 0 0 0
Предлошка:Country data 23 0 0 0 0 0 0 0 0
Предлошка:Country data 23 0 0 0 0 0 0 0 0

Група ЦУреди

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
Предлошка:Country data 23 0 0 0 0 0 0 0 0
Предлошка:Country data 23 0 0 0 0 0 0 0 0
Предлошка:Country data 23 0 0 0 0 0 0 0 0
Предлошка:Country data 23 0 0 0 0 0 0 0 0

Група ДУреди

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
Предлошка:Country data 23 0 0 0 0 0 0 0 0
Предлошка:Country data 23 0 0 0 0 0 0 0 0
Предлошка:Country data 23 0 0 0 0 0 0 0 0
Предлошка:Country data 23 0 0 0 0 0 0 0 0

Нокаут фазаУреди

четвртфинале полуфинале финале
                   
13 август — Сао Пауло        
 Winner Group A  
17 август — Рио де Жанеиро
 Runner-up Group B    
 Winner Match 28  
13 август — Бело Хоризонте
     Winner Match 27    
 Winner Group C  
20 август — Рио де Жанеиро
 Runner-up Group D    
 Winner Match 30  
13 август — Салвадор    
   Winner Match 29  
 Winner Group B  
17 август — Сао Пауло
 Runner-up Group A    
 Winner Match 26   Бронза
13 август — Бразилија
     Winner Match 25     20 август — Бело Хоризонте
 Winner Group D  
 Loser Match 30  
 Runner-up Group C    
 Loser Match 29  
 

ЖениУреди

Групна фазаУреди

Група ЕУреди

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
  Бразил 0 0 0 0 0 0 0 0
  Кина 0 0 0 0 0 0 0 0
  Шведска 0 0 0 0 0 0 0 0
  ЈАР 0 0 0 0 0 0 0 0

Група ФУреди

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
  Канада 0 0 0 0 0 0 0 0
  Австралија 0 0 0 0 0 0 0 0
  Зимбабве 0 0 0 0 0 0 0 0
  Германија 0 0 0 0 0 0 0 0

Група ГУреди

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
  САД 0 0 0 0 0 0 0 0
  Нов Зеланд 0 0 0 0 0 0 0 0
  Франција 0 0 0 0 0 0 0 0
  Колумбија 0 0 0 0 0 0 0 0

Освојувачи на медалиУреди

Табела со освоени медалиУреди

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 0 0 0 0
Вкупно 0 0 0 0

МедалистиУреди

Event Злато Сребро Бронза
Мажи
подробно
Жени
подробно

НаводиУреди

 1. „Circular no. 1383 - Olympic Football Tournaments Rio 2016 - Men's and Women's Tournaments“ (PDF). FIFA.com. 1 October 2013. Посетено на 2 October 2013.
 2. 2,0 2,1 „Manaus enters race to host Rio 2016 Olympic Games football matches“. Rio 2016 official website. 12 February 2015.
 3. 3,0 3,1 „Olympic Football Tournaments to be played in six cities and seven stadiums“. FIFA.com. 16 March 2015.
 4. „Regulations for the Olympic Football Tournaments 2016“ (PDF). FIFA.com.
 5. „Match schedule for Rio 2016 unveiled“. FIFA.com. 10 November 2015.
 6. „Match Schedule Olympic Football Tournaments Rio 2016“ (PDF). FIFA.com.
 7. 7,0 7,1 7,2 7,3 7,4 7,5 „2014 FIFA World Cup Brazil Venues“. FIFA.com. 18 January 2012. Посетено на 12 June 2014.
 8. „Reglamento – Campeonato Sudamericano Sub-20 Juventud de América 2015“ (PDF). CONMEBOL.com.
 9. „Regulations of the UEFA European Under-21 Championship, 2013–15 competition“ (PDF). UEFA.
 10. 10,0 10,1 „OFC Insider Issue 6“. Oceania Football Confederation. 11 March 2015. стр. 8.
 11. „United States Named Host for CONCACAF Men's Olympic Qualifying Championship 2015“. CONCACAF.com. 12 February 2015. Посетено на 13 February 2015.
 12. 12,0 12,1 „CAF Full Calendar“. CAFonline.com. 28 February 2015. Посетено на 28 February 2015.
 13. „Regulations AFC U-23 Championship 2016“ (PDF). AFC.
 14. „Reglamento – Copa América Femenina 2014“ (PDF) (шпански). CONMEBOL.
 15. „Germany and Norway drawn together“. UEFA.com. 6 December 2014.
 16. „2016 CONCACAF Women's Olympic Qualifying Championship Will be Played in Dallas and Houston“. US Soccer. August 12, 2015.
 17. „Groups drawn for First Round of Rio 2016 Women's Qualifiers“. Asian Football Confederation. 2014-12-04. Посетено на 2014-12-04.
 18. „Football - Women's AFC Olympic Qualifying Tournament“. Australian Olympic Committee. Посетено на 28 July 2015.
 19. „European contenders impress in Canada“. UEFA.com. 18 June 2015.