Шенек (Саксонија)

Шенек (германски: Schöneck, исто така познат како Шенек/Фогтланд) — град во округот Фогтланд, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа 18 километри југоисточно од Плауен и 35 километри северно од Хеб. Шенек е познат како најголемиот скијачки центар во источниот дел на Германија. Сместен на надморска височина повисока од 700 метри (црквата) претставува град на највисока височина во округот Фогтландкрајс. Припаѓа на т.н. музички агол.

Шенек
Поглед на градскиот плоштад со црквата
Поглед на градскиот плоштад со црквата
Грб на Шенек
Шенек (Саксонија) is located in Германија
Шенек (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Фогтланд
Градоначалник Иза Зупли
Основни податоци
Површина 54,92 км2
Надм. височина 707 м
Население 3.173 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 58 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. V
Пошт. бр. 08261
Повик. бр. 037464
Портал www.schoeneck.eu
Местоположба на градот Шенек во рамките на округот Фогтланд
Карта
Координати 50°22′N 12°19′E / 50.367° N; 12.317° E / 50.367; 12.317Координати: 50°22′N 12°19′E / 50.367° N; 12.317° E / 50.367; 12.317

Единици на градотУреди

Делови на Шенек се Арнолдсгрин, Ешенбах, Гунцен, Корна, Котенхајде, Шилбах и Цвотентал.

ИсторијаУреди

Шенек станал град во 1370 година, но првпат бил споменат еден век претходно, кога замокот castrum Schoennecke бил спомнат како средновековен дворец.

По уништувачките големи пожари (1632, 1680, 1761 и 1856), Шенек се приклучил во индустријализацијата во XIX век. Главната дејност на градот била производството на цигари. Во 1875 била изградена железничката линија Фалкенштајн - Клингентал. Населението значително се зголемило до Втората светска војна, но подоцна повторно се намалило.

НаводиУреди

  1. "Тековно население по општини во 2018 г." (PDF). Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2018. (германски)

Надворешни врскиУреди