Розенбах (Фогтланд)

Розенбах (германски: Rosenbach, службен назив: Rosenbach/Vogtl.) — општина во округот Фогтланд, во Саксонија, Германија. Била создадена на 1 јануари 2011 година со спојување на поранешните општини Лојбниц, Мелтојер и Зирау.

Розенбах
Розенбах (Фогтланд) is located in Германија
Розенбах (Фогтланд)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Фогтланд
Градоначалник Ахим Шулц (СлДП)
Основни податоци
Површина 67,38 км2
Население 4.133 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 61 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. V
Пошт. бр. 08527 (Ресниц, Шнекенгрин),
08539 (Лојбниц, Мелтојер, Родау, Шенберг),
08548 (Зирау)
Повик. бр. 037431, 036645 (Шенберг)
Портал www.rosenbach.de
Местоположба на Розенбах во рамките на округот Фогтланд
Карта
Координати 50°32′N 12°2′E / 50.533° N; 12.033° E / 50.533; 12.033Координати: 50°32′N 12°2′E / 50.533° N; 12.033° E / 50.533; 12.033

НаводиУреди

  1. „Тековно население по општини во 2019 г.“. Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2019. (германски)