Ленгенфелд (Фогтланд)

Ленгенфелд (германски: Lengenfeld) — град во округот Фогтланд, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Во текот на Втората светска војна постоел подкамп на концентрациониот камп Флосенбирг.[2] Градот се наоѓа 19 километри југозападно од Цвикау и 18 километри североисточно од Плауен.

Ленгенфелд
Железничката станица во Ленгенфелд
Железничката станица во Ленгенфелд
Грб на Ленгенфелд
Ленгенфелд (Фогтланд) is located in Германија
Ленгенфелд (Фогтланд)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Фогтланд
Градски единици 9
Градоначалник Фолкер Бахман
Основни податоци
Површина 47,16 км2
Надм. височина 403 м
Население 7.118 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 151 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. V
Пошт. бр. 08485
Повик. бр. 037606
Портал www.stadt-lengenfeld.de
Местоположба на градот Ленгенфелд во рамките на округот Фогтланд
Карта
Координати 50°34′0″N 12°22′0″E / 50.56667° N; 12.36667° E / 50.56667; 12.36667Координати: 50°34′0″N 12°22′0″E / 50.56667° N; 12.36667° E / 50.56667; 12.36667

НаводиУреди

  1. "Тековно население по општини во 2018 г." (PDF). Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2018. (германски)
  2. Кристин О’Киф. Концентрациони кампови

Надворешни врскиУреди