Берген (Саксонија)

Берген (германски: Bergen) — општина во округот Фогтланд, во Саксонија, Германија.

Берген
Црква во Берген
Црква во Берген
Црква во Берген
Грб на Берген
Берген (Саксонија) во рамките на Германија
Берген (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Фогтланд
Градоначалник Фолкмар Трап
Основни податоци
Површина 8,30 км2
Надм. височина 460 м
Население 962 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 116 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. V
Пошт. бр. 08239
Повик. бр. 037463
Портал www.bergen-vogtland.de
Местоположба на Берген во рамките на округот Фогтланд
Карта
Карта
Координати 50°28′35″N 12°16′45″E / 50.47639° СГШ; 12.27917° ИГД / 50.47639; 12.27917

Наводи

уреди
  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)