ФК Тотенхем Хотспар

(Пренасочено од Тотенхем)

Фудбалски клуб Тотенхем Хотспар, познат и како Спарс, е англиски фудбалски клуб со седиште во Тотенхем, Лондон, кој игра во Премиер лигата. Домашен терен на клубот во сезоната 2017–18 ќе биде стадионот Вембли, поради тоа што стадионот Вајт Харт Лејн бил срушен и на неговото место ќе биде изграден нов стадион.

Тотенхем Хотспар
Tottenham Hotspur.png
Целосно имеФудбалски клуб Тотенхем Хотспар
ПрекарСпарс и Петли
Основан1882 како Хотспар ФК
СтадионСтадион Вембли
Капацитет90.000
СопственикЕник Груп
ПретседателАнглија Даниел Леви
МенаџерАргентина Маурисио Почетино
ЛигаПремиер лига
2018–19Премиер Лига, 4. место
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Титули
Домашни бои
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Основан во 1882 година, Тотенхем го освои ФА Купот за прв пат во 1901 година, што го прави единствениот Нон-Лигашки клуб од самото формирање на фудбалската лига, кој успеал да го стори тоа. Тотенхем беше првиот клуб во 20-от век кој успеал да постигне Дабл Кап (Double Cup) откако во сезоната 1960-1961 тимот ги освои ФА и Лига Купот. По успешната одбрана на ФА Купот во 1962 година, во 1963 година стана првиот британски клуб кој успеал да освои УЕФА европски трофеј во клупска конкуренција - освојувајќи го Купот на Победниците на Куповите.[1] Во 1967 година го освои ФА Купот по трет пат во 60-тите. Во 1970-тите Тотенхем го освои Лига купот во два наврати и беше прв победник на Купот на УЕФА во 1972 година, со што стана првиот британски клуб кој успеал да освои два различни големи европски трофеи. Во 1980-тите Спарс освои неколку трофеи: во ФА Купот двапати, ФА Комјунити Шилд и Купот на УЕФА. Во 1990-тите клубот го освои ФА Купот и Лига Купот. Кога тимот го освои својот последен трофеј, во Лига Купот во 2008 година, значи дека тие освоија голем трофеј во секоја една од последните шест децении - достигнување кое е еднакво само со Манчестер Јунајтед.

Латинското мото на клубот е Audere EST Facere (прецод: "Да се осмели е да се направи"), и нивниот амблем е петелот кој стои на фудбал. Клубот има долгогодишно ривалство со блиските соседи Арсенал. Натпреварите меѓу двете екипи се познати како Северно Лондонско дерби.

ИграчиУреди

Моментален составУреди

Бр. Позиција Играч
1   ГМ Иго Лорис  
2   ОД Киран Трипијер
3   ОД Дани Роуз
4   ОД Тоби Алдервеирелд
5   ОД Јан Вертонген
6   ОД Давинсон Санчес
7   НП Сон Хеунг-мин
8   СР Хари Винкс
10   НП Хари Кејн
11   СР Ерик Ламела
12   СР Виктор Вањама
13   ГМ Мишел Ворм
14   СР Жорж-Кевин Н'Куду
Бр. Позиција Играч
15   СР Ерик Дајер
16   ОД Кајл Вокер-Питерс
17   СР Муса Сисоко
18   НП Фернандо Љоренте
19   СР Муса Дембеле
20   СР Деле Али
21   ОД Хуан Фојт
22   ГМ Пауло Гацанига
23   СР Кристијан Ериксен
24   ОД Серж Орије
27   СР Лукас Мура
33   ОД Бен Дејвис

Играчи позајмени надворУреди

Бр. Позиција Играч
25   СР Џош Онома (во Астон Вила)
38   ОД Камерон Картер-Викерс (во Свонзи Сити)

МенаџериУреди

Менаџери и вршители на должностаУреди

  • (ВД) – Вршител на должноста
  • (ТПТ) – Тренери на првиот тим
 
Mенаџерот на тимот Маурисио Почетино.

Раководство на ТимотУреди

Улога Име
Тренер   Маурисио Почетино
Помошен Тренер   Хесус Перез
Тренер на Првиот Тим   Мигел Д'Агостино
Фитнес Тренер на Првиот Тим   Нејтан Гардинер
Тренер на Голмани   Тони Хименез
Тренер на Напаѓачи   Лес Фердинанд
Главен Физиотерапефт   Џов Скот
Главен Скаут   Даниел Суса

ТитулиУреди

ДомашниУреди

ЕвропскиУреди

НаводиУреди

  1. Tottenham legend Nicholson dies“, BBC Sport, 23 октомври 2004 (посет. 17 август 2010 г).

Надворешни врскиУреди