Серхио Регилон Родригес (р. 16 декември 1996) е шпански професионален фудбалер кој игра како лев бек за клубот од Ла Лига Атлетико Мадрид, како позајмен од Тотенхем Хотспур и од репрезентацијата на Шпанија. Регилон дошол преку младинската академија на Реал Мадрид во 2015 година и бил позајмен во други шпански клубови во текот на неговата кариера.

Серхио Регилон

Клупска кариера уреди

Реал Мадрид уреди

Регилон се приклучил на младинската група на Реал Мадрид во 2005 година, на возраст од осум години. На 5 август 2015 година, по завршувањето на неговата формација, тој бил позајмен во Сегунда Дивизион Б од страната УД Логроњес за сезоната.

Регилон го направил своето деби за сениорската екипа на 23 август 2015 година, играјќи ги последните седум минути во победата со 3-0 на домашен терен против СД Компостела. Следниот 16 јануари, откако бил малку искористен, се вратил во Лос Бланкос и бил доделен во резервите, исто така, во третата лига.

На 23 август 2016 година, Регуилон се вратил во Логроњес, исто така, со едногодишен договор за заем. Тој станал неприкосновен стартер, и постигнал осум гола во текот на кампањата; Најдобрите моменти вклучиле четири минато фудбалско искуство во Билбао Атлетик на 2 октомври 2016 година (со 5–3 победа на домашен терен).

По враќањето во Кастиља, Регуилон бил прв избор во тимот на Сантијаго Солари и го обновил договорот на 11 мај 2018 година. На 25 август истата година, тој бил промовиран во главниот тим од менаџерот Хулен Лопетеги.

Регилон го направил своето професионално деби на 2 октомври 2018 година, започнувајќи со пораз од 0–1 во Лигата на шампионите на УЕФА на гости против ПФЦ ЦСКА Москва. Тој, исто така, го направил своето деби во лигата на 3 ноември 2018 година, започнувајќи со победа од 2–0 во Ла Лига на домашен терен против Реал Ваљадолид.

Севиља (позајмица) уреди

На 5 јули 2019 година, Регуилон бил позајмен на Севиља за сезоната 2019-2020. На неговото официјално деби на 18 август, тој го постигнал првиот гол во успехот од 2–0 над РЦД Еспањол на стадионот РЦДЕ.

Со Севиља, Регилон се етаблирал како редовен стартер и ја освоил Лигата на Европа на УЕФА 2019-2020.

Тотенхем Хотспур уреди

 
Регилон игра за Тотенхем Хотспур во 2022 година

На 19 септември 2020 година, Регилон му се приклучил на Тотенхем Хотспур на петгодишен договор со пријавена откупна клаузула од 27,5 милиони фунти. Тој го имал своето деби на 29 септември 2020 година, на домашниот натпревар против Челзи во четвртото коло од Лига купот, во кој му асистираше на израмнувачкиот гол на соиграчот Ерик Ламела, по што следел пенал. Спарс победиле со 5-4 на пенали и се пласирале во следната рунда од натпреварувањето. Тој го направил своето деби во Премиер лигата на 4 октомври, во победата со 6-1 на гостувањето кај Манчестер Јунајтед. На 21 ноември 2021 година, Регилон го постигнал својот прв гол за Тотенхем - победничкиот гол во победата од 2-1 во Премиер лигата над Лидс Јунајтед.

Атлетико Мадрид (позајмица) уреди

На 30 август 2022 година, Регилон му се приклучил на Атлетико Мадрид на позајмица до крајот на сезоната.

Меѓународна кариера уреди

Регилон бил избран за репрезентацијата на Шпанија до 21 година за прв пат од Луис де ла Фуенте за квалификациите за Европското првенство на УЕФА до 21 година против Романија и Австрија 2019 година. Тој го добил својот прв повик за целосен тим од Роберт Морено на 4 октомври 2019 година, за натпреварите против Норвешка и Шведска.

Регилон го направил своето деби за сениорската репрезентација на 6 септември 2020 година, играјќи во победата на Шпанија со 4-0 над Украина за Лигата на нации на УЕФА 2020-21.

Личен живот уреди

Роден во Мадрид, неговите родители се од Замора. Тој е во врска со интернет славната личност Марта Дијаз.

Статистика за кариера уреди

Меѓународни уреди

Обновено на натпревар одигран на 8 септември 2021 година[1]
Шпанија
Година Апликации Голови
2020 5 0
2021 1 0
Вкупно 6 0

Наводи уреди

  1. „Sergio Reguilón“. eu-football.info. Посетено на 7 September 2020.