Смојмирово

село во Општина Берово


Смојмирово — село во Општина Берово, во областа Малешевија, во околината на градот Берово.

Смојмирово
Викиекспедиција Малешевија (216).jpg

Поглед на Смојмирово

Смојмирово is located in Македонија
Смојмирово
Местоположба на Смојмирово во Македонија
Координати 41°43′59″N 22°51′0″E / 41.73306° N; 22.85000° E / 41.73306; 22.85000Координати: 41°43′59″N 22°51′0″E / 41.73306° N; 22.85000° E / 41.73306; 22.85000
Регион Logo of Eastern Region, North Macedonia.svg Источен
Општина Coat of arms of Berovo Municipality.svg Берово
Област Малешевија
Население 765[1] жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 2330
Повик. бр. 033
Шифра на КО 01013, 01513
Надм. вис. 850 м
Смојмирово на општинската карта
Смојмирово во Општина Берово.svg

Атарот на Смојмирово во рамките на општината
Commons-logo.svg Смојмирово на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

 
Споменикот на Јане Сандански на влезот од селото

Селото се наоѓа во средишниот дел на областа Малешевија, на територијата на Општина Берово, недалеку од градот Берово, сместено на патот Берово-Пехчево.[2] Селото е рамничарско, на надморска височина од 850 метри. Од градот Берово е оддалечено 4 километри.[2]

Атарот зафаќа простор од 11,3 км2. На него обработливото земјиште зазема површина од 638 хектари, на пасиштата отпаѓаат 244 хектари, а на шумите 116 хектари.[2]

ИсторијаУреди

Во XIX век, Смојмирово било христијанско село во рамките на Малешевската каза на Отоманското Царство.

СтопанствоУреди

Селото, во основа, има полјоделска функција.[2]

На 7 октомври 1944 година во борбата против германските фашисти кај селото Смојмирово загинал македонскиот поет Ацо Караманов.

НаселениеУреди

Според податоците на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) од 1900 година, во селото Смојмирово имало 560 жители.[3] По податоците на секретарот на Бугарската егзархија, Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Смојмирово имало 760 жители.[4]

Селото е големо, без некои големи промени во населеноста и е населено со македонско население. Така, Смојмирово во 1961 година имало 854 жители, а во 1994 година 825 жители.[2]

Според последниот попис од 2002 година, во селото Смојмирово живееле 765 жители, од кои 764 Македонци и 1 Србин.[1]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900[5] 1905[6] 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 560 760 727 796 854 827 812 828 825 765
Извор за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]

Општествени установиУреди

 
Подрачното основно училиште во селото

Самоуправа и политикаУреди

Селото влегува во рамките на Општина Берово, една од малкуте општини која не била променета со новата територијална поделба на Македонија во 2004 година. Во периодот од 1996-2004 година, селото било во рамките на некогашната Општина Берово.

Во периодот 1950-1952, селото било дел од некогашната општина Смојмирово, во која единствено село било Смојмирово.

Во периодот 1952-1955, селото било во рамките на тогашната Беровска градска општина, во која покрај селото Смојмирово се наоѓале градот Берово и селата Двориште и Ратево.

Во периодот 1955-1996 година, селото се наоѓало во рамките на големата Општина Берово.

Изборно местоУреди

Во селото постои изборно место бр. 0016 според Државната изборна комисија, кое е сместено во основното училиште.[9]

На локалните избори во 2017 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 566 гласачи.[10]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 545 гласачи.[11]

Културни и природни знаменитостиУреди

 
Главната селска црква „Успение на Пресвета Богородица“
Археолошки наоѓалишта
Цркви
Споменици

ЛичностиУреди

Родени во Смојмирово

ГалеријаУреди

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 9 декември 2017.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија (PDF). Скопје: Патрија. стр. 277. Посетено на 9 декември 2017.
 3. Васил К’нчов. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900, стр. 228.
 4. D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р. 140-141.
 5. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 6. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 7. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 8. „ОУ „Дедо Иљо Малешевски". македонски: Општина Берово. Посетено на 9 декември 2017.
 9. „Описи на ИМ“. Посетено на 9 декември 2017.
 10. „Локални избори 2017“. Посетено на 9 декември 2017.
 11. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врскиУреди