Разговор со корисник:Retrohead/Архива 2012

Ова е архива на минати разговори. Не ја менувајте содржината на оваа страница. Ако сакате да почнете нов разговор или да разговарате за стара тема, ве молиме обратете се на сегашната разговорна страница.
Архива 1


Добре дојдовте! уреди

Здраво, Вик Ретлхед, и добре дојдовте на Википедија! Благодарам за Вашите придонеси. Се надевам дека Ви се допадна проектов и дека одлучивте да останете. Еве неколку страници кои можеби ќе Ви се најдат како корисни:

Се надевам дека ќе уживате во уредувањето овде и во тоа што сте Википедијанец! Ве молам потпишувајте ги Вашите пораки на разговорните страници со внесување на четири тилди (~~~~); ова автоматски ќе го внесе Вашето корисничко име и датумот. Ако Ви треба помош, погледајте ја страницата Википедија:Прашања, прашајте ме мене на мојата разговорна страница, или поставете го прашањето на оваа страница, а потоа ставете {{помош}} пред прашањето. Уште еднаш, добре дојдовте! --Kekev (разговор) 13:44, 28 септември 2012 (CEST)Одговори

Наградени сте! уреди

  Уредничка награда
Добри придонеси, само така. Никола Стоіаноски 17:55, 6 октомври 2012 (CEST)Одговори

Музички албуми уреди

 Ок Готово Погледни ја оваа категорија. Повеќето статии за музички албуми (ако не - сите) кои досега се создадени се категоризирани, така што овде е сè што ти треба. Поз, -- Бојан имаш за кажување? 12:41, 6 октомври 2012 (CEST)Одговори

Аудио записи уреди

Здраво Игор и извини за задоцнетиот одговор. Не е проблем да се додаваат слободни аудио и видео записи во статиите, но слично како и сликите, мора да бидат слободни. Постојат повеќе начини на нивното додавање, но она што се применува во статијата и мислам дека ќе биде најсоодветно е со употреба на шаблонот Преслушување. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 01:23, 16 октомври 2012 (CEST)Одговори

Сега дури забележувам дека е предожена статијата за избрана. Извини поради мојава изгубеност на Википедија, но не бев активен една седмица и не знам како што се случува. Веднаш ќе ја ставам во списокот за кандидати, а гласањето треба да заврши утре. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 20:41, 16 октомври 2012 (CEST)Одговори

Никола Пусен уреди

  Статијата Никола Пусен, која Вие ја создадовте, проширивте и предложивте, го доби статусот „избрана статија“. Ве повикувам да напишете некоја друга статија, а доколку знаете веќе некоја постоечка која ги задоволува критериумите, слободно предложете ја.

Одлична работа! Се надевам дека во иднина ќе напишете и предожите уште повеќе вакви статии. Впрочем, статијата „Megadeth“ мислам дека е доста проширена, така што би можела повторно да биде предожена. Поздрав и пријатно уредување.--Kiril Simeonovski (разговор) 19:22, 19 октомври 2012 (CEST)Одговори

Мултимедија уреди

Здраво. Се извинувам што не ти помогнав порано, но последниов месец не бев активен на википедија. Како и да е, гледам дека песните се веќе вметнати во статијата и, како што Кирил спомнал погоре, би ја подржал статијата доколку решиш да ја номинираш. Поздрав Kekev (разговор) 19:22, 23 октомври 2012 (CEST)Одговори

Megadeth и Лукреција уреди

Здраво Игор. Статијата Megadeth повторно е предложена за избрана и останува да видиме каков ќе биде исходот на страницата за дискусија и гласање. Што се однесува до статијата „Лукреција“, успеав да направам неколку исправки, да создадам внатрешни врски, а додадов и дел со статии поврзани со темата. Преостанува уште да се пополнат празните делови под поднасловите. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 00:47, 25 октомври 2012 (CEST)Одговори

Megadeth уреди

  Статијата Megadeth, која Вие ја проширивте, го доби статусот „избрана статија“. Ве повикувам да напишете некоја друга статија, а доколку знаете веќе некоја постоечка која ги задоволува критериумите, слободно предложете ја.

Одлична работа и ете конечно статијата да биде избрана. Се надевам дека ќе продолжиш со пишувањето на одлични статии.--Kiril Simeonovski (разговор) 14:05, 1 ноември 2012 (CET)Одговори

Шаблон уреди

Здраво. Ти одговорив на мојата страница, а тука да прашам за кој шаблон поточно мислиш? Дали инфокутијата за книга што стои на почеток или шаблонот за дела на Достоевски? Двата шаблона се во ред на македонски, само што тој долниот треба да се дополни.--Никола Стоіаноски 10:29, 5 ноември 2012 (CET)Одговори

Да, мислев на долниот шаблон, само ако можеш точно да ги преведеш сите дела, зашто немам од каде да видам како се нивните наслови на македонски. Романите се тие, само фалат да се дополнат расказите и драмите. А, да, и за романите ако можеш да ги пренасочиш Козаци и драмата Исповед, зашто водат на погрешни страници. --Вик Ретлхед (разговор) 10:36, 5 ноември 2012 (CET)Одговори
Да, тоа ми остана. Треба уште расказите да ги додадам. Ќе ги преведам на македонски според оригиналниот руски назив и англиски превод. Нема од каде да видиме како се објавени на македонски. Немаме некоја база на Интернет. Ама не е страшно, ако имаме погрешен наслов, лесно се преименува.--Никола Стоіаноски 10:40, 5 ноември 2012 (CET)Одговори
Во шаблонот додадов повеќе раскази и ги средив романите и драмите. Е сега, ги најдов овие две страници: Библиография Льва Толстого и Leo Tolstoy bibliography. Како што може да се види двете страници не се совпаѓаат, има раскази кои не се наведени во руската верзија, и обратно. Поголем број од расказите не се вметнати во шаблонот. Романите и драмите мислам се во ред, но не и расказите и публицистиката. Мој предлог е следниов: да се направи една статија Библиографија на Лав Толстој, а во шаблонот да ги има само тие дела кои имаат статија (сега за сега не важи ова бидејќи немаме многу статии за Толстој). --Никола Стоіаноски 11:43, 5 ноември 2012 (CET)Одговори
Во ред, ќе направам таква статија веднаш штом завршам со Воскресение. Мислам дека идејата ти е ОК, стави ги само оние раскази што ги има на англискиот шаблон, а за нив некој дополнително ќе создаде страници.--Вик Ретлхед (разговор) 11:48, 5 ноември 2012 (CET)Одговори

Шаблон: Франц Кафка уреди

Среден е шаблонот за Франц Кафка, фалеше една затворена аглеста заграда ] во делот кај | group3 = [[:Категорија:Збирки раскази на Франц Кафка|Збирки<br />раскази]. --brest (разговор) 10:05, 6 ноември 2012 (CET)Одговори

Фала многу за исправката. Инаку, да те прашам, каде точно во Центар се наоѓа EveryDay?--Вик Ретлхед (разговор) 10:19, 6 ноември 2012 (CET)Одговори
EveryDay се наоѓа во Аеродром, населба Острово, кај новиот ПИОМ, во МЕГИ бизнис центарот, гледа кон кејот на Вардар, оваа карта го означува патот доколку тргнеш од Центар/Плоштад Македонија и сакаш да стигнеш во EveryDay пешки според сугестија на Google maps. --brest (разговор) 14:11, 6 ноември 2012 (CET)Одговори

Мал совет уреди

Здраво Игор. Честитки за придонесите на македонската википедија. Статиите се обемни и богати со информации. Сепак, ќе си дозволам мал совет: треба да посветиш малку повеќе внимание на правописот и граматиката. Имено, во статиите за Лукашенко и за Мегадет има бројни правописни и технички грешки (испуштени букви и слично), како и проблеми со граматиката. На пример, за работи кои се случиле во минатото, а на кои ти не си бил сведок пишуваш во минато определено време (на пример, тие го снимија албумот, заминаа, се сретнаа итн.), а треба да користиш минато неопределено време (го снимиле албумот, заминале, се сретнале итн.). Со отстранување на овие грешки, статиите што ги пишуваш ќе бидат уште подобри. Поздрав ГП (разговор) 00:58, 11 ноември 2012 (CET)Одговори

Фала за добронамерниот совет. Ќе ги прочитам посочените статии одново и ќе ги поправам грешките. Само да те замолам, бидејќи си поупатен од мене, ако можеш да ја прилагодиш инфокутијата на Хангар 18 според големината на постерот и да го наместиш аудио примерокот како тој на англиската страница. Позз. Вик Ретлхед (разговор) 01:03, 11 ноември 2012 (CET)Одговори
Се извинувам, ама иако веќе релативно подолго време пишувам статии, за такви технички прашања сум ептен тапа. Често, и самиот се прашувам како се прават тие инфо-кутии и некои други технички работи (на пример, не знам како се прават табели и графикони), ама делумно поради тоа што немам време (или сум мрзелив) а делумно и поради недостигот до талент за техничко уредување, уште не сум седнал да побарам низ Википедија и да научам нешто повеќе за техничкото уредување. Уште еднаш, многу ми е жал што не знам како да ти помогнам. Поздрав.ГП (разговор) 00:16, 2 декември 2012 (CET)Одговори

Златна тегла ајвар за Вас! уреди

  браво за твоите придонеси на мк википедија и со среќа во кандидатурата за оценувачки статус \m/ M4r51n (разговор) 02:22, 11 ноември 2012 (CET)Одговори
Фала ти многу за поддршката и убавите зборови.Вик Ретлхед (разговор) 02:29, 11 ноември 2012 (CET)Одговори

Преместување уреди

Здраво, бев off wiki но сега ја преместив. Поздрав--Тиверополник (разговор) 22:01, 12 ноември 2012 (CET)Одговори

Holy Wars уреди

Не ми е јасно прашањето во врска со подигањето на музичкиот примерок за Holy Wars на страницата за синглот и на страницата за Мегадет? Што е барањето? --brest (разговор) 10:24, 13 ноември 2012 (CET)Одговори

Оваа снимка е подигната на англиската википедија (en.wikipedia.org) а не на commons, затоа не може по автоматизам да се преслушува на македонската википедија. Потребно е прво да направиш download од англиската википедија, локално на твојот компјутер па потоа upload на македонската википедија. Ова се работи најчесто од причини кога лиценцните права се дозволени само за одредени јазични изданија на википедија а не низ целиот свет (кога би можело да се подигне снимката на commons и ќе може да се користи на било кое јазично издание на википедија). Мислам дека и кај нас ова е дозволиво, така што можеш да направиш download/upload.--brest (разговор) 15:06, 13 ноември 2012 (CET)Одговори

Благодарам уреди

Благодарам за доделената награда. Поздрав --Ehrlich91 (разговор) 15:52, 13 ноември 2012 (CET)Одговори

Оценувач! уреди

Честитики за добиените оценувалки права! Твојата кандидатура беше позитивно прифатена и заедницата едногласно изгласа правата да ти бидат доделени. Во секој момент некој од бирократите ќе ти ги додели оценувачките права, иако е добро и ти самиот да стапиш во контакт со нив. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 09:39, 17 ноември 2012 (CET)Одговори

 Ок Готово -- Бојан имаш за кажување? 21:19, 17 ноември 2012 (CET)Одговори

Потребни статии уреди

ОК, нема проблем. Додади што мислиш дека треба, ќе разгледаме подоцна, Позз--Никола Стоіаноски 18:21, 20 ноември 2012 (CET)Одговори

Слика Кевин уреди

 Ок Готово--Тиверополник (разговор) 16:04, 21 ноември 2012 (CET)Одговори

Ежен Делакроа уреди

Здраво Игор. Статијата ја додадов во списокот, но сакам и да ти укажам на неколку работи. Коментарот и извадокот којшто ги додаваш, секогаш додавај ги под линијата со совет врамен во записот „“, а не во него. Можеби е малку збунувачки што пишува дека „овде“ треба да се додаде нешто, но тоа се мисли да се направи веднаш под самите знаци. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 21:59, 23 ноември 2012 (CET)Одговори

  Еден факт од статијата Megadeth, којшто Вие го предложивте, се најде во секцијата „Дали сте знаеле?“ на главната страница на 24 ноември 2012. Одлична работа!--Kiril Simeonovski (разговор) 15:20, 24 ноември 2012 (CET)Одговори

Де Хеа уреди

Здраво. Ја преправив инфокутијата и сега ги дава сите потребни информации во неа. Статијата ти е одлична. Поздрав Carshalton (разговор) 22:44, 24 ноември 2012 (CET)Одговори

Бен Невис уреди

Бен Невис е мошне задоволителна, заправо одлична статија. Ги задоволува критериумите на изглед, проверка на поими, кои статии постојат, нивно ставање и т. Правилен пристап. Категории ставив, а шаблоните не беа од корист кај нас бидејќи се премногу детални во темата. Направив некои ситни измени на повеќе наврати, и можеш да ги погледнеш во историјата (се извинувам што се доста на број, па ќе треба да се навраќаш за да избереш друга и тн.) Тука можам да споменам две работи: избегнувај поими како „сместен“ кога може „сместен“ (локација-->местоположба) и воопшто, секакви интернационализми. Друго што, кога гледаш Wikitonary, тоа остранувај го од статиите тука бидејќи се врзува за поимите во англискиот Викиречник што нема логика бидејќи е статија на македонски со македонско име (т.е. транскрипција). Засега толку и секоја чест за добрата работа. Прашувај ме или барај што сакаш, кога сакаш. Тука сум да помогнам. --Б. Јанкулоски (разговор) 23:54, 25 ноември 2012 (CET)Одговори

Фала за поправките и за советот. Ако затреба нешто, ќе ти се обратам. Поздрав--Вик Ретлхед (разговор) 23:57, 25 ноември 2012 (CET)Одговори

Комити уреди

Комити или Комити Запад? --Хилариус Книгоподврзувачот (разговор) 20:33, 28 ноември 2012 (CET)Одговори

Треба... Слободно пишувај... Имаш награда за ова од мене поздрав...--Хилариус Книгоподврзувачот (разговор) 20:36, 28 ноември 2012 (CET)Одговори

Марко Сторари уреди

Здраво Вик. Благодарам за пречекот :). Имаме повеќе инфокутии за фудбалери и затоа е потребно да се додаде само едан „3“-ка во шаблонот за да го добиеш истиот како и на останатие изданија на википедија. Поздрав и пријатно уредување :) П.С. Не бев подолг период активен и се извинувам што не бев во можност да ти помогнам со аудио снимките. Kekev (разговор) 21:24, 30 ноември 2012 (CET)Одговори

Готово. Поздрав Kekev (разговор) 16:39, 1 декември 2012 (CET)Одговори

Ежен Делакроа уреди

  Статијата Ежен Делакроа, која Вие ја создадовте, проширивте и предложивте, го доби статусот „избрана статија“. Ве повикувам да напишете некоја друга статија, а доколку знаете веќе некоја постоечка која ги задоволува критериумите, слободно предложете ја.

Одлична работа и секоја чест за статијата!--Kiril Simeonovski (разговор) 14:04, 2 декември 2012 (CET)Одговори

Иван Илич уреди

Средено е, ја избришав таа статија со неписмен наслов, сега е во ред таа со твоите уредувања! Поздрав, -- Бојан имаш за кажување? 09:22, 3 декември 2012 (CET)Одговори

Смртта на Иван Илич уреди

Чудно, но не можам да утврдам постоење на таква статија. Во твоите придонеси е заведено дека си ја уредувал само онаа правилно напишаната. Друга и не гледам. Чудно. --Б. Јанкулоски (разговор) 09:59, 3 декември 2012 (CET)Одговори

Кога веќе ја разгледувал, Бојан веројатно ќе утврди дали е премногу копирана, дали напишаното е слободна содржина и дали стилот е премногу лектирски. Сликата треба да се стави долу во текстот со опис во стилот „македонско издание на Смртта на Иван Илич од 1994 г“ или така нешто, додека горе во инфокутијата секогаш оди првото издание на оригиналот. Во секој случај, можам и јас да погледам, но секако е макотрпно да се ставаат внатрешни врски (и бара расудување), а сепак статиите во никој случај не смеат да стојат со прост текст и без други слики и форматирање. Не знам што да кажам. Имаме такви статии во немал број и треба некако да се организираме за да ги средуваме. А тоа знае да биде малку неблагодарна работа. Но ете, што е тука е. Поздрав --Б. Јанкулоски (разговор) 10:08, 3 декември 2012 (CET)Одговори

Преведување на инфокутии уреди

Се преведуваат насловите на податоците, но не и кодот што фигурира во шаблонот и се става на статијата. Така ќе може да се примени веднаш кога се преведува статија, преведувајќи ги само податоците. Насловот најчесто се преведува како Шаблон:Инфокутија Нешто, и тоа треба да има прва голема буква бидејќи инаку станува тежок за распознавање. Поконкретно од ова не знам дали можам без да ми го посочиш шаблонот, па јас да имам на што да се повикам во објаснувањето. --Б. Јанкулоски (разговор) 10:26, 10 декември 2012 (CET)Одговори

На инфокутијата за студиски албум, како оние што ги има на албумите на Мегадет или Металика...--Вик Ретлхед (разговор) 10:58, 10 декември 2012 (CET)Одговори

Сепак ќе треба да го укажеш тука, не можам да се снајдам. Дај врска. --Б. Јанкулоски (разговор) 21:36, 10 декември 2012 (CET)Одговори

Endgame--Вик Ретлхед (разговор) 10:53, 11 декември 2012 (CET)Одговори
Си направил сосема во ред. Не треба ништо друго да се преведува. Како што реков, кодот треба да остане на англиски за да биде веднаш употреблив кога се преведуваат други страници што го содржат. Насловчињата беа преведени, освен еден и направив некои две исправки. Најбитна беше онаа „должина“, што е англиски пристап, и ја сменив во „траење“. --Б. Јанкулоски (разговор) 02:36, 13 декември 2012 (CET)Одговори
Назад на корисничката страница на „Retrohead/Архива 2012“.