Endgame е дванаесеттиот студиски албум на треш метал бендот Megadeth. Бил издаден на 9 септември 2009, во дистрибуција на Роудранер Рекордс. Метал заедницата го смета за еден од ретките вистински треш остварувања на 21. век.

„Endgame“
Студиски албум од Megadeth
Издаден9 септември 2009
Снимен7 јануари 2009 – 19 мај, 2009 во студиото Vic's Garage во Сан Маркос (Калифорнија)
ЖанрХеви метал, треш метал
Траење44:42
Издавачка куќаРоудранер
ПродуцентДејв Мастејн, Енди Снип
Megadeth — Хронологија
United Abominations
(2007)
Endgame
(2009)
Thirteen
(2011)
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
About.com 4.5/5 ѕвездички
Allmusic 3.5/5 ѕвездички
BBC Music задоволително
Blabbermouth.net 8.5/10[1]
Brave Words & Bloody Knuckles 10/10[2]
Consequence of Sound 3.5/5 ѕвездички[3]
Metal Hammer 9/10[4]
PopMatters 8/10
The Quietus задоволително
Sputnikmusic 4.5/5[5]

На овој албум дебитирал гитаристот Крис Бродерик, а бил последен за басистот Џејмс Ломензо. Продуцент бил Енди Снип, а албумот бил тематски насочен на прашања како криминалот, насилството и психичката нестабилност. Сингловите „Head Crusher“ и „The Right to Go Insane“ биле номинирани за Греми, но не го добиле признанието. Албумот бил комерцијално успешен, искачувајки се на 9. место на Билборд 200 табелата, и успевајќи да продаде 150.000 примероци за 6 месеци од неговото издавање во САД.

Список на песниУреди

Сите песни се напишани и компонирани од Дејв Мастејн, освен нумера 8 во соработка со Крис Бродерик и нумера 9 во соработка со Шон Дровер.

Бр. НасловТекстописци Траење
1. Dialectic Chaos(инструментална)  2:26
2. This Day We Fight!“    3:27
3. 44 Minutes“    4:37
4. „1,320'“    3:50
5. „Bite the Hand“    4:01
6. „Bodies“    3:34
7. „Endgame“    5:57
8. The Hardest Part of Letting Go... Sealed With a Kiss“  Мастејн, Крис Бродерик 4:42
9. Head Crusher“  Мастејн, Шон Дровер 3:26
10. „How the Story Ends“    4:29
11. The Right to Go Insane“    4:18
Вк. траење:
44:42

НаводиУреди

  1. Ogle, Ryan. "Megadeth – Endgame (Roadrunner)". Blabbermouth.net. Посетено на October 30, 2011.
  2. Lawson, Dom. "Hardwares: Megadeth – Endgame (Roadrunner)". Brave Words & Bloody Knuckles. Посетено на October 30, 2011.
  3. Buchanan, David (2009-10-01). "Album Review: Megadeth – Endgame". Consequence of Sound. Посетено на 2012-04-04.
  4. terrybezer (September 23, 2009). "Megadeth 'Endgame' Review". Metal Hammer. Посетено на November 12, 2012.
  5. Spencer, Trey (September 10, 2009). "Megadeth – Endgame". Sputnikmusic. Посетено на October 30, 2011.